↑ Powrót do Biblioteka

Lektury szkolne online

Musicie przeczytać lekturę szkolną? Potrzebujecie Zemsty, Siłaczki, Antygony, Syzyfowych prac, Dziadów? Możecie skorzystać z darmowych bibliotek internetowych. Ich celem jest umożliwienie dostępu do pełnych tekstów lektur. Znajdziecie tu e-booki dostępne legalnie. Możecie czytać je online, pobrać na komputer
lub wydrukować.
Pierwszą z bibliotek jest Biblioteka internetowa Wolne Lektury: http://wolnelektury.pl (kliknij)

Kolejna biblioteka to Polska Biblioteka Internetowa http://www.bn.org.pl/zasoby-cyfrowe-i-linki/polska-biblioteka-internetowa (kliknij) (w związku z rozpoczętym procesem migracji zbiorów do nowego systemu, mogą pojawić się problemy połączenia z serwerem przez jakiś czas).

Inny ciekawy portal to Lektury Online.pl http://lekturyonline.pl/ (kliknij). Znajdziecie w nim również ekranizacje filmowe lektur oraz audiobooki z lekturami. Aby korzystać, trzeba być zarejestrowanym.

I jeszcze jedna propozycja to bookto.pl (kliknij) baza bezpłatnych e-booków. Pośród darmowych książek elektronicznych znajduje się około 300 lektur szkolnych zalecanych przez MEN, które możecie za darmo ściągnąć z legalnych źródeł. Są to przede wszystkim książki z kategorii klasyka literatury, czyli dzieła, które trafiły już do domeny publicznej i można z nich korzystać bez ograniczeń (autorskie prawa majątkowe wygasły lub nigdy te książki nie były nimi objęte) lub zostały udostępnione na wolnej licencji. Brakuje dzieł autorów z XX wieku, ale dobre i to. 

darmowe-lektury-szkolne-czyli-baza-bezplatnych-e-bookow-formacie-epub-mobi-i-pdf

Zachęcamy do korzystania z biblioteki szkolnej i bibliotek on-line!

Oprócz tego na portalu edukacyjnym edu.tvp.pl , który powstał w ramach porozumienia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Telewizji Polskiej, znajdziecie blisko tysiąc odcinków 40 najbardziej interesujących serii edukacyjnych Telewizji Polskiej oraz wiele tekstów i informacji. Portal grupuje wiedzę w kategoriach tematycznych: język polski, języki obce, nauka i technologie, matematyka, historia, geografia, nauka o człowieku, kultura, przyroda. Między innymi znajdziecie tu ekranizacje lektur oraz linki do audiobooków. Portal jest w pełni responsywny, tzn. automatycznie dostosowuje się do wielkości ekranu, na którym jest wyświetlany.

Zachęcamy do korzystania. Oglądajcie!