↑ Powrót do Galeria

Dni Tolerancji i Życzliwości 2016/2017

W ramach realizowania programu „Bezpieczna+” rozpoczęliśmy w listopadzie „Szkolną Kampanię budowania pozytywnych relacji rówieśniczych w szkole – Dialog i Tolerancja”.

Na godzinach wychowawczych 4 listopada 2016 r. uczniowie klas pierwszych przygotowywali Klasowe Kodeksy Zachowania. Kodeksy poszczególnych klas zostały umieszczone w holu szkoły w widocznym miejscu. W tym samym czasie uczniowie klas drugich i trzecich tworzyli postać fantastycznego bohatera, który staje w obronie słabszych i potrzebujących pomocy. Z powstałych prac stworzono książkę szkolnych bohaterów.

16 listopada w Światowym Dniu Tolerancji, obchodzonym w naszym gimnazjum niezwykle aktywnie, klasy pierwsze oglądały filmiki na temat tolerancji nakręcone przez uczniów w poprzednich latach i dyskutowały o nich, klasy drugie i trzecie przygotowywały tematyczne miniplakaty (2a – empatia, 2b – mniejszości religijne, 2c – mniejszości narodowe, 2d – akceptacja, 3a – stereotypy, 3b – równouprawnienie, 3c – rasizm, 3d – dyskryminacja). Następnie wszystkie klasy składały puzzle z cytatem na temat tolerancji oraz uzupełniały plik na dysku „Jesteśmy tolerancyjni, czyli…” podając przykłady działań, które świadczą o ich tolerancyjnej postawie. Powstałe prace ozdobiły korytarze i drzwi klas.

Jednym z działań było również – Jesienne drzewko życzeń, podziękowań i przeprosin, na którym pojawiły się urocze listki… ;).

Zorganizowano także konkurs na interpretację w dowolny kreatywny sposób (napisem, rysunkiem, fotografią) hasła TOLERANCJA. Na wyróżnienie zasłużyła praca Maurycego Sokulskiego z kl. 1c. Gratulujemy!

21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości, przybrał on formę „słodkiego dnia” – uczniowie wraz z rodzicami przygotowali domowe ciasta, można było poczęstować się pysznymi naleśnikami i tostami (drobne kwoty, które wpłynęły do skarbonek to cegiełki na pomoc w formie paczek świątecznych dla potrzebujących uczniów naszego gimnazjum). Dzień ten był również dniem bez pytania, a klasy zaplanowały specjalne pozdrowienia na początku każdej lekcji.

22 listopada podczas Toruńskiego Tygodnia Tolerancji, wszystkie nasze klasy pierwsze i drugie kibicowały zawodnikom w Meczu o Puchar Tolerancji Prezydenta Miasta Torunia, który odbył się w hali sportowej Arena w Toruniu.

Uczniowie koła teatralnego wzięli udział w konkursie na spot reklamowy o tolerancji. Oto efekty ich pracy. Niestety nie zajęli miejsca na podium, ale pociesza fakt, że przegrali tylko z uczniami klas licealnych. Jesteśmy z nich dumni!