↑ Powrót do Konkursy

„Ekologiczne potyczki”

Wojewódzki Konkurs Ekologiczny

„EKOLOGICZNE POTYCZKI”


logo_KO.gif

Konkurs „Ekologiczne Potyczki” organizowany jest od 2000 roku. Pomysłodawcą
i organizatorem jest od początku p. Małgorzata Padyjasek – nauczycielka biologii
w Gimnazjum Nr 21 w Toruniu. Współorganizatorami są Dyrekcja Szkoły
i nauczyciele przedmiotów przyrodniczych. Konkurs kierowany  jest do uczniów szkół gimnazjalnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od kilku lat patronat nad konkursem sprawuje Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
i Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty. Uczniowie rywalizują w trzyosobowych drużynach o puchar przechodni Dyrektora Gimnazjum Nr 21 i cenne nagrody
dla siebie i szkół. Zwycięskie gimnazjum zabiera puchar do swojej szkoły i przez rok jest jego właścicielem. 

Celem tego konkursu jest upowszechnianie wiedzy ekologicznej wśród młodzieży oraz wiedzy na temat aktualnych problemów mających miejsce w najbliższym środowisku.

W trakcie rywalizacji młodzież wykazuje się bogatą wiedzą z zakresu ekologii.
W pierwszej części konkursu drużyny rozwiązują test z dziedziny biologii, ekologii, chemii, geografii, a w drugiej w formie plakatu, scenki lub dialogu przedstawiają określone zagadnienie dotyczące najważniejszych aktualnych problemów z ekologii i ochrony środowiska.

12 marca 2016 r. w naszym gimnazjum odbyła się XVI edycja    Wojewódzkiego Konkursu EKOLOGICZNE POTYCZKI ,,Nasze Środowisko”.
W konkursie uczestniczyło 11 szkół, w tym 5 z Torunia oraz 6 z okolic (Kruszyna, Zbójna, Włocławka, Łubianki, Bydgoszczy i Warlubia). Każdą szkołę reprezentowała 3-osobowa drużyna.
W wyniku zaciętej rywalizacji:
I miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 3 w Toruniu,
II miejsce – Zespół Szkół Katolickich z Włocławka,
III miejsce – Gimnazjum nr 6 z Bydgoszczy.
Gratulujemy!
Podczas konkursu uczniowie oprócz wiedzy teoretycznej mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich i plastycznych w czasie prezentowania scenek oraz plakatów o tematyce  związanej z ochroną środowiska.
Nasza szkoła zajęła X miejsce.

Zdjęcia z wydarzenia

:mrgreen:

22 marca 2014 r. – odbyła się w naszej szkole już XIV edycja Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego „Ekologiczne potyczki”. O Puchar Przechodni Dyrektora Gimnazjum nr 21 walczyło sześć 3 – osobowych drużyn z: Gimnazjum w Dębowej Łące, Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego z Torunia, Gimnazjum nr 3, 9, 11 i 21 w Toruniu. Wygrała drużyna z Gimnazjum nr 3 w Toruniu, II miejsce – Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu, a III miejsce – Gimnazjum nr 11 w Toruniu. Nasza drużyna  zajęła IV miejsce. Podczas I części tego konkursu młodzież rozwiązywała test składający się z 20 zadań. Uczniowie orzekli, że nie był on taki trudny. W trakcie II części konkursu przedstawiane były różne zagadnienia związane z funkcjonowaniem środowisk oraz działalnością człowieka na rzecz i przeciw środowisku. Zagadnienia te młodzież prezentowała w formie scenek, dialogów i plakatów. Wniosło to dużo radości i humoru w nasze coroczne ekologiczne spotkanie. Drużyny, które zajęły miejsce I, II i III wywalczyły cenne nagrody dla własnych szkół – sprzęt elektroniczny. Uczniowie zaś otrzymali dwutomowe albumowe wydanie „Bory Tucholskie” ukazujące piękno tego terenu. Sponsorem nagród książkowych był Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Znaczna część konkursu została zarejestrowana przez Telewizję Toruń. Młodzież z naszego gimnazjum chętnie pomagała przy organizacji powyższego konkursu, jak i podczas jego trwania. Za rok zaprosimy drużyny z gimnazjów z całego województwa po raz piętnasty, a więc będzie to wydanie jubileuszowe.

:mrgreen:

9 marca 2013 r. – odbyła się w naszym gimnazjum XIII edycja wojewódzkiego konkursu ekologicznego „Ekologiczne potyczki”. W konkursie wzięło udział 7 drużyn z gimnazjów toruńskich i gimnazjów z okolic Torunia. Drużyny rozwiązywały test składający się z 20 zadań – była to I część tego konkursu. Na II część składały się scenki o tematyce ekologicznej i przedstawiane przez członków drużyn. Jury konkursowe składało się z nauczycieli ze wszystkich szkół biorących udział w konkursie. Cała tematyka konkursowa jest zgodna ze Strategią Rozwoju Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Celem „Ekologicznych potyczek” jest poszerzanie wiedzy o tematyce ekologicznej, uwrażliwianie młodych ludzi na potrzeby środowiska, pogłębianie wiedzy na temat najważniejszych problemów zagrażających naturalnemu otoczeniu. W XIII edycji „Ekologicznych potyczek”:
I miejsce przyznano – Gimnazjum nr 11 z Torunia, II miejsce przyznano – Gimnazjum nr 6 Sportowemu z Bydgoszczy, III miejsce przyznano – Gimnazjum z Łubianki.

:mrgreen:

17 marca 2012 r. w Gimnazjum nr 21 w Toruniu odbyła się XII edycja wojewódzkiego konkursu ekologicznego – „Ekologiczne potyczki”. Zgłosiło się do nas 10 trzyosobowych drużyn z dziesięciu gimnazjów z całego terenu województwa kujawsko – pomorskiego.
Sponsorami wspaniałych nagród w tym konkursie jest Urząd Marszałkowski w Toruniu, Kuratorium Oświaty oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Toruniu. Drobne upominki dla uczestników konkursu otrzymaliśmy również od wydawnictw podręczników szkolnych – Operonu, Nowej Ery oraz Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.
Jako Gimnazjum 21 odnieśliśmy duży sukces, gdyż jury konkursowe składające się z nauczycieli z różnych gimnazjów I miejsce przyznało drużynie z naszego Gimnazjum 21 w Toruniu, II miejsce – Gimnazjum nr 24 w Toruniu, III miejsce – Gimnazjum nr 16 w Toruniu.

Nasza drużyna wystartowała w składzie – Marta Majbrodzka – kl. 3d, Adrian Wiewiórski – kl. 3e oraz Jakub Dąbrowski – kl. 2b.
Uczestnicy „Ekologicznych potyczek” w I części konkursu rozwiązywali test składający się z 20 zadań otwartych i zamkniętych z zakresu zagadnień ekologicznych. Natomiast w II części drużyny przedstawiały przygotowane przez siebie scenki o tematyce ekologicznej. Uczniowie z różnych drużyn mieli przygotowane odpowiednie stroje oraz ciekawe rekwizyty. Tłem w scenkach była często piękna muzyka z odgłosami przyrody.
Drużyna z naszego gimnazjum miała przygotowaną scenkę w postaci rozprawy sądowej, w której to głównymi postaciami był młody człowiek oskarżony o bezmyślne zachowania wobec środowiska, a w konsekwencji całej Ziemi oraz sama Ziemia skarżąca się na jej traktowanie przez ludzi. Uroku scence dodały wspaniałe stroje „aktorów”, którymi były prawdziwe prawnicze togi. Dialogi tego krótkiego przedstawienia charakteryzowały się dowcipem oraz były prezentowane z naprawdę dużym wdziękiem.
W następnym roku szkolnym serdecznie zapraszamy ponownie 3 – osobowe drużyny z gimnazjów z całego województwa kujawsko – pomorskiego na XIII edycję „Ekologicznych potyczek”.