↑ Powrót do Poprzednie edycje

IV edycja

 

logo nowe1 1  logo

Marszałek  kuratorium (1)  Logo 1 - WFAiIS

PSNPP   młyn

W dniu 17 maja 2014 r. w naszej szkole przeprowadzono IV edycję Wojewódzkiego Konkursu „Ścieżki Fizyczno-Ekologiczne”. Konkurs adresowany był do młodzieży gimnazjalnej z województwa kujawsko-pomorskiego.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów naukami przyrodniczymi, wskazania im potrzeby łączenia informacji z różnych dziedzin oraz wykorzystania w praktyce zdobytej wiedzy, która jest niezbędna do funkcjonowania w aktualnej rzeczywistości. Tegoroczna, IV edycja konkursu, została przeprowadzona pod patronatem:

 • Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
 • Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty,
 • Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
 • Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych,
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Uczestnicy konkursu otrzymali do wypełnienia testy z zadaniami sprawdzającymi wiedzę i umiejętności uczniów z zakresu ekologii oraz fizyki. Zadania konkursowe zostały sprawdzone i ocenione przez jury, które czuwało nad prawidłowym przebiegiem konkursu. Skład komisji konkursowe przedstawiał się następująco:

 • dr Józefina Turło – Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych,
 • dr Katarzyna Przegiętka – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu,
 • mgr Małgorzata Padyjasek – nauczyciel biologii w Gimnazjum nr 21 w Toruniu,
 • mgr Anna Stawowczyk – artysta plastyk i grafik komputerowy.

Druga część konkursu odbyła się w sali multimedialnej, w której uczniowie zaprezentowali swoje prace w formie prezentacji Power Point i krótkich filmików. Przedstawiały one samodzielnie wykonane i udokumentowane doświadczenia. Uczniowie mieli do wyboru jedno z pięciu doświadczeń:

 • Dyfuzja w cieczy
 • Przewodnictwo cieplne różnych cieczy
 • Niekonwencjonalne zgniatanie puszek
 • Elektrostatyczny Kopciuszek
 • Ołówek w wodzie – załamanie światła

Uczniowie mieli również za zadanie przygotować prezentację w programie PowerPoint lub film zgodne z hasłem przewodnim IV edycji konkursu „Informacja – to jest to!”.

W konkursie wzięło udział aż 12 drużyn trzyosobowych. Liczba uczestników zaskoczyła a jednocześnie bardzo ucieszyła organizatorów.

Po obejrzeniu ostatniej pracy komisja udała się na obrady. Jury przyznało I miejsce Gimnazjum z Unisławia, które reprezentowali: Jagoda Mikołajczyk, Katarzyna Pałucka i Tomasz Sawina. Uczniowie wykorzystali w swojej pracy m.in. metodą poklatkową, czyli animację stworzoną na podstawie klatek będących zdjęciami. Zwycięzcy oprócz cennych nagród otrzymali Puchar Przechodni Dyrektora Gimnazjum nr 21 im. Tony’ego Halika w Toruniu.

unisław

Laureaci I miejsca IV edycji konkursu – Gimnazjum w Unisławiu

II miejsce zajęło Gimnazjum nr 2 w Toruniu (w składzie: Kinga Szychulec, Jagoda Czaster, Kinga Sijka).

DSC03763

Laureaci II miejsca IV edycji konkursu – Gimnazjum nr 2 w Toruniu

III miejsce zdobyło Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich (w składzie: Weronika Kachlicka, Bartosz Kuczyński, Joanna Boniśniak).

DSC03771

Laureaci III miejsca IV edycji konkursu – Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich

Za rok zostanie rozegrana kolejna edycja konkursu, w której mamy nadzieję, że uczniowie pokażą równie wspaniały, wyrównany poziom, który jest ich zasługą i ich opiekunów.

Dziękujemy dr Józefinie Turło, że po raz czwarty i mamy nadzieję, że nie ostatni, zaszczyciła nas swoją obecnością, w roli przewodniczącej jury.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom naszego konkursu za przekazaną pomoc. Cieszymy się, że możemy polegać na osobach i instytucjach, które rozumieją, że kształtowanie świadomości ekologicznej stanowi bardzo ważny element edukacji młodzieży, która z czasem przynosi wymierne korzyści wpływające na rozwój naszego regionu i polepszenie warunków życia jego mieszkańców.

Fundatorami tabletów, odtwarzaczy mp4, pendrivów i wiele innych nagród w IV edycji konkursu byli: Urząd Marszałkowski w Toruniu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Toruniu, firma Jangar, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Gimnazjum nr 21 w Toruniu i drukarnia Rex. Z kolei bardzo cenne pozycje książkowe uczestnicy konkursu otrzymali od wydawnictw: PWN, Operon oraz od Nowej Ery.

Uczestnicy konkursu

Uczestnicy IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Ścieżki Fizyczno – Ekologiczne

przed budynkiem Gimnazjum nr 21 im. Tony’ego Halika w Toruniu.

Więcej zdjęć z wydarzenia

Sponsorzy

Klasyfikacja

Regulamin