↑ Powrót do Naukowe zakątki

Terapia pedagogiczna

Rok szkolny 2015/2016

Od 5 do 9 października 2015 r. w naszej szkole obchodzimy Tydzień Świadomości Dysleksji. Tegoroczne działania przebiegają pod  hasłem wziętym prosto z historii ucznia z dysleksją: Mogę. Umiem. Potrafię!
Przeczytajcie:

„Jakiś czas temu do Poradni PTD w Gdańsku trafił czternastoletni chłopiec – szalenie zdolny, ale z głęboką dysleksją. Jego zadaniem było napisanie, jak widzi sam siebie. Z jego pracy na pierwszy plan wybijały się wyraźnie cztery zdania. Oto one:
Mogę czasem czegoś nie zrozumieć, ale bardzo się staram.
Umiem szukać sposobów na pokonanie dysleksji.
Potrafię pracować nad przezwyciężaniem trudności.
Nie jestem supermanem, ale nigdy nic nie wiadomo.
To niezwykle ciekawe, jak niejednokrotnie przypadek staje się inspiracją dla działań, których by się można wcale nie spodziewać. Nigdy nic nie wiadomo. Nie wiadomo, gdzie i skąd przyjdzie nam czerpać natchnienie i siłę do pracy, niezależnie od tego, czy będzie to praca ucznia, praca rodzica, czy praca nauczyciela”.

W załączniku tegoroczny program TSD

***

9 października 2015 r. odwiedzili nas uczniowie klas szóstych Toruńskiej Szkoły Terapeutycznej, czyli Szkoły Podstawowej nr 33 pod opieką p. Justyny, p. Brygidy i p. Oli. Ich wizyta związana była z odbywającym się w tym tygodniu Tygodniem Świadomości Dysleksji.
Na początku szóstoklasistów przywitała p. dyrektor Ewa Rojewska. Uczniowie SP33 mieli okazję zobaczyć między innymi niezwykłe doświadczenia przeprowadzone w pracowni chemicznej przez p. Łukasza Panfila, zawitali także do szkolnej biblioteki i mieli okazję zamienić kilka słów po włosku z p. Anią Wiśniewską i p. Izą Kamińską – Smolarek :). Odwiedzili również gabinety szkolnych pedagogów – p. Ewy i p. Gosi. Zawitali także do sekretariatu, gdzie p. Gosia – szkolny sekretarz, opowiedziała krótko o pracy szkoły.
Uczniom bardzo podobał się Orlik. Całą wizytę przygotowały p. Ania Stemperska razem z p. Iloną Kulik.
Mamy nadzieję, że z naszymi młodszymi kolegami spotkamy się we wrześniu przyszłego roku :).

Rok szkolny 2014/2015

Otrzymaliśmy certyfikat  😀

ortogra

😛

W tym roku Tydzień Świadomości Dysleksji obchodziliśmy w naszej szkole w dniach od 6 do 10 października.
W ramach tego szczególnego dla nas tygodnia, odbyły się specjalnie przygotowane na tę okoliczność zajęcia terapii pedagogicznej. Uczniowie podczas zajęć tworzyli mandale, czyli motyw artystyczny występujący głównie
w sztuce buddyzmu tantrycznego, gdzie jego tworzenie a następnie niszczenie jest uważane za rodzaj medytacji. My oczywiście naszych prac nie niszczyliśmy :). Mandale przygotowała dla nas p. Ania Stemperska.

Na zajęciach terapii korekcyjno – kompensacyjnej odbyły się bardzo ciekawe zajęcia logopedyczne przygotowane przez p. Magdalenę Kamińską. Podczas tych zajęć mieliśmy okazję wykonywać ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne oraz usprawniać nasze narządy mowy.
Razem z p. Iloną Kulik „Bawiliśmy się słowem”, podczas przygotowanych przez nią zajęć.
P. Łukasz Panfil i p. Beata Zadworna uraczyli nas zajęciami z zakresu terapii matematycznej – przygotowywaliśmy matematyczne origami 🙂
W holu pojawiła się wystawa naszych prac – mandali. Znalazły się tam także informacje o samej dysleksji – jej przyczynach, objawach, a także porady dla Rodziców, jak pracować z uczniem dyslektycznym w domu.
Po raz pierwszy w tym roku, i mamy nadzieję, że nie ostatni, w ramach TŚD odwiedzili nas uczniowie Toruńskiej Szkoły Terapeutycznej SP33 wraz z wychowawcami. Przywitaliśmy ich słodkim poczęstunkiem i uśmiechami. Podczas wizyty uczniowie SP33 zwiedzili naszą piękną szkołę, obejrzeli prezentację multimedialną oraz wykonali pamiątkowe mandale.
24 października w ramach TŚD o godz. 10 odwiedzą naszą szkołę panie z toruńskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Razem z p. pedagog Ewą Śniegocką – Nowak poprowadzą konsultacje dla Rodziców.
W tym roku TŚD przebiegł bardzo ciekawie – sporo się działo. Uświadamianie innym, czym jest dysleksja jest bardzo ważne. Dla wielu jest niestety czymś dziwnym, niezrozumiałym, a dla wszystkich dyslektyków jest darem 🙂 i tak powinna być postrzegana.

Dodatkowo udostępniamy program działań w ramach ETŚD organizowany przez CKU – TODMiN w Toruniu: Program ETŚD 2014.

Rok szkolny 2013/2014

Tydzień Świadomości Dysleksji odbywał się  w naszej szkole w dniach 7-11 października 2013 roku.
W tym czasie wybrane klasy terapeutyczne wybrały się do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka na pokonkursową wystawę jubileuszową – XX edycji Biennale Fantazji 2012 Międzynarodowego Plastycznego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży organizowanego cyklicznie przez zaprzyjaźnioną Turcianską Galerię w Martinie
na Słowacji. Na toruńską wystawę złożyła się zasadnicza część martinskiej ekspozycji – były to prace i obiekty przestrzenne. Zobaczyliśmy m. in. prace dzieci i młodzieży z Albanii, Białorusi, Danii, Chin, Czech, Indonezji, Litwy, Polski, Słowacji. Hasłem przewodnim Międzynarodowego Biennale Fantazji 2012 było „światło” rozważane
w różnych aspektach, kontekstach i skojarzeniach, jak np.: słońce, gwiazdy, galaktyki, wszechświat, lampy, blask, płomień, ogień, radość, nadzieja, ciepło, świetliki (robaczki świętojańskie), światłowody, energia elektryczna, tęcza, itp.     zob. Zdjęcia z wydarzenia.

W ramach Tygodnia Świadomości Dysleksji odbyły się również dwa szkolne konkursy. Pierwszy z nich polegał na ułożeniu przez klasy najciekawszego, najśmieszniejszego i najbardziej interesującego dyktanda pt. „Dysleksja nie może być wymówką” (tak też brzmiało tegoroczne hasło Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji). Komisji konkursowej ciężko było wybrać zwycięzcę, dlatego wyłoniono aż trzy pierwsze miejsca, zajęły je klasy: 2d, 3a i 3b.     Teksty dyktand (kliknij)

W drugim konkursie komisja konkursowa w składzie: p. Joanna Fojt, p. Aleksandra Jurkiewicz i p. Anna Stemperska, wybrała najpiękniejsze mandale. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy II d Anna Adamska, drugie miejsce Paulina Jastrzembska z klasy II b, a trzecie Oliwia Magalska z klasy I e. Serdecznie gratulujemy!!!

Wyróżnione klasy i osoby nagrodzono na apelu podsumowującym Tydzień Świadomości Dysleksji 18 pździernika 2013 r. Zdjęcia z apelu (kliknij)

😛

Rok szkolny 2012/2013

W ciągu tygodnia od 15.10.2012 r. do 19.10.2012 r.
odbywał się w naszej szkole Tydzień Świadomości Dysleksji

Harmonogram działań:

15.10.2012:

 • 10.00 – Prezentacja prac i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Podróże po literaturze” (udział
  w konkursie brali uczniowie naszej szkoły). Oto nagrodzeni:
  I MIEJSCE – Paulina Skurzyńska, klasa 3a

  II MIEJSCE – Sandra Andrzejewska, klasa 3a

  III MIEJSCE – Jagoda Rafalska, klasa 2d i Adrian Matusiak, klasa 2c
  Uczniowie otrzymali dyplomy, słodkie niespodzianki i Sukcesiki !!!   GRATULUJEMY!
 • 10.45 – 13.30 – Zajęcia otwarte terapii pedagogicznej dla rodziców i dla uczniów.

16.10.2012:

 • 9.30 – 11.30 – 7. Międzynarodowe Triennale Grafiki KOLOR W GRAFICE. Edycja cyfrowa – dla uczniów klas drugich naszej szkoły.
  We wtorek, 16 października, wybraliśmy się do galerii „Wozownia” na 7. Międzynarodowe Triennale Grafiki KOLOR W GRAFICE. Jest to najstarsza cykliczna impreza plastyczna w Toruniu – organizowana już
  od 30 lat. Wystawa ta pokazuje, co dzieje się we współczesnej grafice pod względem techniki, tematyki
  i języka sztuki.
  W tym roku udział w wystawie wzięło 57 artystów z całego świata, między innymi z Izraela, Japonii, Kanady, USA, Bangladeszu, Argentyny i oczywiście z Polski. Wyeksponowanych zostało około 140 prac, wykonanych, zgodnie z tematem tegorocznej edycji, w technikach cyfrowych.
  Zobaczyliśmy niezwykłe, znakomite pod względem warsztatowym prace wykonane przez wybitnych artystów
  z różnych stron świata. Zdjęcia do obejrzenia w galerii 😛 .
 • 16.30 – 17.30 – Warsztaty i konsultacje dla rodziców „Co z tą opinią?” prowadzone przez nauczycieli terapeutów oraz specjalistów z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej

17.10.2012:

 • 10.45 – 12.25 – Na zajęciach terapii pedagogicznej warsztaty pięknego pisania dla uczniów „Gdyby kurka nie bazgrała”
 • 11.00 – W środę chętni uczniowie z klas 1a, 1b, 1c, 1d, 1e, 2c, 2d, 3b (w sumie 62 osoby) wraz
  z opiekunami p. Aneta Augustynowicz i p. Magdaleną Kamińską udali się do Cinema City na polski film pt. „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa”
  w reżyserii Rafała Kosika, jednocześnie autora książki o tym samym tytule. Felix jest młodym wynalazcą, Net znakomicie zna się na komputerach, a Nika ma zdolności paranormalne. Towarzyszy im Manfred, program sztucznej inteligencji, stworzony przez Neta i jego tatę. Trójka przyjaciół odbywa szaloną podróż w czasie. Na swej drodze spotykają wiele niebezpieczeństw.
  Z taką ekipą nie można się nudzić.  Ich fascynująca przygoda trzyma widza w napięciu.
  Ważne: bohaterowie to ludzie otwarci na wiedzę i świat, chętnie poznają, co nieodkryte, nieodgadnione,
  nie boją się wyzwań. Dobrze, że udaliśmy się do kina i obejrzeliśmy ten film.

18.10.2012:

 • 9.50 – 11.30 – Podczas zajęć terapii pedagogicznej warsztaty logopedyczne dla uczniów
 • 14.25 – 15.25 – Zajęcia otwarte dla uczniów – „Ortomistrz” (zabawa z ortografią)
 • Dnia 18 października 2012 r. wszystkie klasy terapeutyczne naszej szkoły wybrały się do Baja Pomorskiego na XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek. Wyjście to odbyło się z okazji Tygodnia Świadomości Dysleksji. Tego dnia w Baju mogliśmy obejrzeć niezwykłe przedstawienia przygotowane przez osoby niepełnosprawne. Widzieliśmy między innymi bardzo wzruszające i pełne emocji przedstawienie o papieżu Janie Pawle II oraz niesamowicie zabawną komedię pt. „Igraszki z diabłem” wystawioną przez teatr
  z Kalisza. Było to niezwykłe doświadczenie, które nauczyło nas nie tylko wrażliwości, ale także tolerancji
  dla innych. Wszystkie przedstawienia były znakomicie zrealizowane i na długo pozostaną w naszej pamięci.

19.10.2012:

 • 9.50 – 10.35 – Na godzinach wychowawczych piszemy szkolną bajkę (konkurs na najpiękniejszą bajkę
  i na najciekawsze imię królowej szkoły). Zwyciężyła klasa 2c (kliknij bajka 2c ).
 • 10.45 – 13.30 – Konkurs ortograficzny na zajęciach terapii pedagogicznej

Tydzień Świadomości Dysleksji – dyktanda

Oto dyktanda klas, które zostały wyróżnione w konkursie na ułożenie najciekawszego, najśmieszniejszego i najbardziej interesującego dyktanda pt. „Dysleksja nie może być wymówką”: Klasa 3a Niedaleko pewnego uroczego, małego miasteczka Szczebrzeszyn, znajdował się duży las. Budził we wszystkich przerażenie i strach. Ich powodem była mieszkająca tam Dysleksja… Nikt tak naprawdę nigdy jej nie ujrzał, ale bali …

Pokaż strony »