↑ Powrót do Humanistyczne

Historia i wos

Rok szkolny 2016/2017

 

Maurycy Sokulski z kl 1c został laureatem ogólnopolskiego konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego”. Brawo! Opiekunem konkursu była p. Magdalena Kamińska. Gratulujemy!

🙂

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

dscn1276Na dzień Święta Niepodległości zaplanowaliśmy w naszej szkole udział wszystkich klas w koncercie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pt. „Dzieje hymnu polskiego”. Po koncercie cała społeczność szkolna przeszła w uroczystym pochodzie ze sztandarem szkolnym i biało-czerwonymi flagami pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Na miejscu każda klasa zapaliła jeden znicz – biały lub czerwony. Podczas szkolnego święta nie zabrakło uroczystych słów w przemówieniu pani Dyrektor.: Dziś, z okazji Święta Niepodległości i naturalnej w takich okolicznościach refleksji na temat patriotyzmu kilka słów  właśnie o nim, o patriotyzmie, ale też i nacjonalizmie. Skłoniły mnie do tego słowa znanego publicysty, choć nie cenionego zawsze i nie w każdym momencie historii, Adama Michnika: „Jest różnica między nacjonalizmem a patriotyzmem. Patriotyzm oznacza, że kocham swój kraj i naród, i nie myślę, że konflikt z innymi państwami przynosi cokolwiek dobrego (…) Nacjonalizm (…) może prowokować konflikty z sąsiadami i kieruje kraj w stronę zamknięcia. Np. historyczne stosunki między Polską a Rosją czy Ukrainą są bardzo skomplikowane. Dlatego kiedy rozmawiamy o wspólnej przeszłości, należy umieć się przyznać, że czasami nie miało się racji w jakiejś kwestii.” Przytaczam te słowa, ponieważ widzę zagrożenia w niewłaściwym rozumieniu patriotyzmu, mylonego z nacjonalizmem, szowinizmem. Dzisiaj często spotykamy się z antyrosyjskim, antyukraińskim, antysemickim i także antyeuropejskim szowinizmem. Tego trzeba się bać! Często nasza niewiedza, powtarzane stereotypy, nakładane maski i stroje patriotów, które, nie wiedzieć czemu, niestety miewają barwy klubowe, kierują nas ku niebezpiecznym okrzykom, głośnym manifestacjom, burdom i agresji. To zwyrodnienie patriotyzmu, nie tak się prawdziwie kocha! Nie wyobrażam sobie deklaracji miłości, w której jest jednocześnie wrogość wobec kogokolwiek, złość, agresja, przemoc, obrażanie, niechęć. A patriotyzm to przecież miłość – uczucie szlachetne, czyste, piękne i wartościowe. Nie mylcie tego, Drodzy Uczniowie, z głośnymi okrzykami, obraźliwymi hasłami, pałkami bejsbolowymi, rzucanymi kamieniami i obelgami. Pamiętajcie, że ojczyzna to wartość, a jak coś jest wartościowe, to trzeba o to dbać, zapewniać najlepsze warunki, otaczać pięknymi rzeczami, np. muzyką, biało-czerwoną flagą, pamięcią o bohaterach i hołdem im oddanym, wiedzą o historii, przyjaźnią, tolerancją i akceptacją odmienności. I temu służą dzisiejsze obchody rocznicy odzyskania niepodległości, koncert poświęcony Mazurkowi Dąbrowskiego, nasz marsz do pomnika marszałka Piłsudskiego, niesione przez Was biało-czerwone flagi i znicze. Jeśli to zrozumiecie, Drodzy Uczniowie, będę z was dumna, a Wy będziecie mogli o sobie powiedzieć, że jesteście prawdziwymi Polakami, patriotami”.
Dzień później podczas przerw uczniowie słuchali pieśni legionowych.

Galeria zdjęć z wydarzenia

🙂

SPOTKANIE Z SĘDZIĄ ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ

W ramach corocznej akcji „Październik – miesiąc wolny od uzależnień”, uczniowie klas 2b, 2c, 3c i 3d w czwartek 6 października udali się do CKK Jordanki na spotkanie ze znaną z programu telewizyjnego sędzią – p. Anną Marią Wesołowską. Temat rozmowy z młodzieżą dotyczył nowych zagrożeń: używek, groomingu, cyberprzemocy i internetu oraz mediacji rówieśniczej jako formy rozwiązywania konfliktów w szkole. Uczniowie zostali skutecznie ostrzeżeni przed podejmowaniem niewłaściwych decyzji i dostali wskazówki, jak wybrać właściwe rozwiązania w trudnych sytuacjach. Na zdjęciu klasa 2b i 2c.

🙂

Rok szkolny 2015/2016

DZIŚ PYTANIE, DZIŚ ODPOWIEDŹ

Dziś pytanie...

🙂

TORUŃSKI URZĄD DLA MŁODZIEŻY

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego „Toruński Urząd dla Młodzieży” – II edycja. Uczniowie klas 3c i 3d pod opieką p. Magdaleny Kamińskiej i p. Anny Wiśniewskiej zwiedzali Wydział Spraw Administracyjnych przy ul Batorego w Toruniu. Zapoznali się tam z procedurami otrzymywania dowodu osobistego i z problemem kwalifikacji wojskowej dla chłopców. Grupę uczniów oprowadzała przesympatyczna p. Sylwia, która była uczennicą naszej szkoły! Uczniowie stwierdzili, że powinno być więcej takich projektów przydatnych w codziennym życiu.

   SAM_0082SAM_0077 SAM_0075

SAM_0067SAM_0062SAM_0079

*

Uczennice z kl. 3c –  Aleksandra Mienik, Paulina Milewska i Weronika Ryczkowska – otrzymały wyróżnienie w projekcie „Toruński Urząd dla Młodzieży”, organizowanym przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli i Urząd Miasta Torunia. Dziewczęta przygotowały prezentację „Wydanie prawa jazdy” pod opieką p. Magdaleny Kamińskiej. Gala podsumowująca projekt odbyła się 9 marca w siedzibie KPCEN przy ul. Sienkiewicza. Wzięła w niej udział grupa uczniów z kl. 3c i 3d. Nasze uczennice przedstawiły swój projekt przed publicznością interesująco i profesjonalnie. Gratulujemy wyróżnionym! Panie: Magdalena Kamińska i Anna Wiśniewska, jako opiekunki projektu, otrzymały podziękowania od prezydenta miasta za przygotowanie uczniów.

DSC06811 DSC06826

😛
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

flagaW tym roku uczciliśmy obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości koncertem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pt. „Piękna nasz Polska cała”. Po przemówieniu p. Magdaleny Kamińskiej rozpoczął się koncert. Wysłuchaliśmy kujawiaka, uczyliśmy się tekstu „Ja Kujawiak, ty Kujawiak, wszyscyśmy tu Kujawiacy, trochę soli, trochę chleba, mamy wszystko, co potrzeba”. Ubrana w kujawski strój ludowy tancerka odtańczyła kujawiaka. Skrzypek, który towarzyszył tancerce także był ubrany w strój ludowy z Kujaw. Następnie zaproszono chętnych uczniów do zatańczenia kujawiaka. Tancerza – ochotnika nagrodzono oklaskami. Następnym punktem koncertu był słynny „Kujawiak” Henryka Wieniawskiego wielkiego polskiego kompozytora i skrzypka wirtuoza. Pokazano nam jeszcze inne polskie tańce narodowe : oberka i poloneza, do którego znów zaproszono naszych uczniów. Posypały się brawa. Na zakończenie pianista zagrał nam utwór młodzieńczy Fryderyka Chopina „Polonez g – moll”(1817). Sale lekcyjne zostały udekorowane motywami świątecznymi  i patriotycznymi. Przez cały tydzień na lekcjach historii, pod opieką nauczycieli historii wszystkie klasy grały w Bingo Niepodległościowe, przygotowane  przez p. Magdalenę Kamińska oraz w grę edukacyjną Toruńskie ścieżki pamięci, przygotowaną przez IPN. Uczniowie mieli wyszukać miejsca pamięci, związane  z I wojną światową, pomniki, tablice, np. : pomnik Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera.

Rok szkolny 2014/2015

KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ „DZIŚ PYTANIE – DZIŚ ODPOWIEDŹ”

Celem konkursu było: poszerzenie i ugruntowanie wiedzy uczniów o Unii Europejskiej, podkreślenie roli Polski w Unii Europejskiej, zapoznanie społeczności uczniowskiej z funkcjonowaniem UE oraz wdrożenie uczniów do systematycznej pracy i poczucia odpowiedzialności za własny wynik.

Konkurs miał charakter ciągły. Zadano uczniom 15 pytań. Odpowiadali oni  codziennie na jedno pytanie dotyczące Unii Europejskiej. W konkursie wzięło udział 22 uczestników. Niektórzy udzielili tylko kilku odpowiedzi, ale wielu było takich, którzy odpowiadali na wszystkie.

Osoby nagrodzone:

I miejsce: Marcin Mankiewicz z kl. 3a

II miejsce: Jagoda Badulska z kl. 3a i Aleksandra Mienik z kl. 2c

Gratulujemy!

MŁODZIEŻOWE WYBORY PREZYDENCKIE

22 maja w naszym gimnazjum odbyła się  II tura młodzieżowych wyborów prezydenckich 2015 w ramach akcji MŁODZI GŁOSUJĄ .
W wyborach wzięły udział 204 osoby na 303 uprawnione. Głosów ważnych oddano 179, głosów nieważnych – 25.
Oto wyniki głosowania na poszczególnych kandydatów:

1. Duda Andrzej Sebastian – 108
2. Komorowski Bronisław Maria – 71

mlodzi glosują logo

4 maja odbyła się I tura młodzieżowych wyborów prezydenckich 2015 w ramach akcji MŁODZI GŁOSUJĄ W wyborach wzięły udział 222 osoby. Głosów ważnych oddano 194, głosów nieważnych – 28.
Oto wyniki głosowania na poszczególnych kandydatów:

1. Braun Grzegorz Michał – 1
2. Duda Andrzej Sebastian – 16
3. Jarubas Adam Sebastian – 1
4. Komorowski Bronisław Maria – 18
5. Korwin-Mikke Janusz Ryszard – 67
6. Kowalski Marian Janusz – 13
7. Kukiz Paweł Piotr – 40
8. Ogórek Magdalena Agnieszka – 24
9. Palikot Janusz Marian – 6
10. Tanajno Paweł Jan – 3
11. Wilk Jacek – 5

😛

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada w naszej szkole odbyły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości Polski. W tym dniu wszyscy w strojach galowych zebraliśmy się w sali gimnastycznej. Jedną z atrakcji był koncert solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Koncert nosił tytuł „Z wizytą w Strasznym Dworze i nie tylko” i mogliśmy wysłuchać arii z opery Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór” (aria Miecznika i arii Skołuby) oraz pieśni tegoż kompozytora. W drugiej części uroczystości każda klasa zaprezentowała jedną z wybranych patriotycznych pieśni niepodległościowych. Śpiewano m. in. „Legiony”, „Warczą karabiny”, „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza Kadrowa”. Zaplanowany z tej okazji Bieg Niepodległościowy w pobliskim lasku został odwołany z powodu niesprzyjającej pogody. 

KONCERT PIEŚNI

Dzień później nasz szkolny poczet sztandarowy wziął udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości – we mszy świętej w kościele garnizonowym Świętej Katarzyny oraz w uroczystościach pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

poczet1 poczet2

Zdjęcia z wydarzenia

Rok szkolny 2013/2014

MŁODZIEŻOWE WYBORY DO EUROPARLAMENTU

19 maja 2014 r. w naszej szkole odbyły się Młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 w ramach programu Młodzi Głosują. W swoich założeniach program Młodzi Głosują jest niezwykle interesującą lekcją demokracji, dobrą okazją do udziału w zajęciach dotyczących wyborów politycznych, a przede wszystkim – doskonałą nauką podejmowania decyzji w sprawach publicznych. Uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję poznać zasady głosowania, a także wyrazić swoje poglądy i wziąć udział w głosowaniu.

W naszej szkole wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

L.p. Nazwa Komitetu Wyborczego Liczba oddanych głosów
1. Komitet Wyborczy Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro 2
2. Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Narodowy 11
3. Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy 5
4. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość 35
5. Koalicyjny Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch 11
6. Komitet Wyborczy Polska Razem Jarosława Gowina 1
7. Komitet Wyborczy Nowa Prawica – Janusz Korwin-Mikke 68
8. Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP 9
9. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe 1

W wyborach wzięło udział 145 uczniów, oddano 2 nieważne głosy.
W skład Szkolnej Komisji Wyborczej wchodziły: Natalia Stalmierska, Daria Garnicz – Garnicka, Oliwia Drzewoszewska i Sandra Kwiatkowska.
Uczniowie naszego gimnazjum udzielili wywiadu na temat szkolnych wyborów, który został wyemitowany 19 maja na antenie Radia PiK.

Z kolei w konkursie na plakat wyborczy I miejsce zajęła klasa 1e, II miejsce – klasa 2a, a III miejsce – klasa 1c. Wszystkim klasom dziękujemy, wyróżnionym – gratulujemy!

###

Natomiast w piątek 23 maja trzy klasy pierwsze 1a, 1b i 1e z opiekunami – p. A. Stemperską, p. I. Kamińską Smolarek i p. A. Wiśniewską udały się na Rynek Staromiejski, aby o godzinie 12 w południe zachęcić do udziału w wyborach, „obudzić” społeczeństwo Torunia, żeby poszło w niedzielę 25 maja na wybory do Parlamentu Europejskiego.

WP_20140523_001 WP_20140523_016 WP_20140523_018

😛

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2013 roku minęła 95 rocznica odzyskania  przez Polskę niepodległości. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości
w naszej szkole odbyło się kilka wydarzeń: konkurs historyczny Szlakiem Niepodległości, Sztafeta Niepodległości i koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Za obchody odpowiedzialna była p. Anna Wiśniewska, p. Joanna Fojt, piękną dekorację przygotowała p. Aleksandra Jurkiewicz. Sale lekcyjne udekorowane zostały chorągiewkami, jesiennymi bukietami, okolicznościowymi gazetkami w tygodniu poprzedzającym święto.
Na konkurs historyczny Szlakiem Niepodległości każda klasa –- pod opieką wychowawców, przy współpracy nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie – przygotowała plan Torunia, na którym zaznaczyła obiekty związane z odzyskaniem przez Polskę, Pomorze
i Toruń niepodległości. Trzeba było zaznaczyć pomniki, groby, tablice, ulice związane z bohaterami walki o niepodległość.
Część sportową – Sztafetę Niepodległości – przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego. Sztafeta odbyła się w środę 6 listopada 2013 roku o godz. 11.00 w pobliskim lasku. Poza uczestnikami biegu cała szkoła kibicowała, wykorzystując przygotowane na tę okazję transparenty i inne rekwizyty. (Ta część sportowa, czyli sztafety, będą automatycznie zaliczane do zawodów szkolnych i programu na najbardziej usportowioną klasę „Żyj zdrowo na sportowo”).
W piątek 8 listopada odbył się koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pt. „Piękna nasza Polska cała, na którym poznaliśmy polskie tańce narodowe i mogliśmy zobaczyć niektórych uczniów, jak świetnie radzą sobie w tańcu.
W tym dniu nastąpiło także podsumowanie konkursu Szlakiem Niepodległości i Sztafety Niepodległości. Pani dyrektor Ewa Rojewska wręczyła zwycięzcom dyplomy, puchary i nagrodę specjalną, ufundowane przez organizatorów szkolnych obchodów.
W sztafecie zwyciężyli :

W kategorii klas I: 1 miejsce – 1d, 2 miejsce – 1e, 3 miejsce – 1c, 4 miejsce – 1ab
W kategorii klas II: 1 miejsce – 2e, 2 miejsce – 2d, 3 miejsce – 2c, 4 miejsce – 2ab
W kategorii klas III: 1 miejsce – 3c, 2 miejsce – 3ab, 3 miejsce – 3d

Wyróżniono również klasy, które najefektowniej kibicowały swoim reprezentacjom: 1c, 1e, 2d i 3c.

Konkurs Szlakiem Niepodległości wygrała klasa 3a. Drugie miejsce zajęła klasa 2b, a trzecie – 1c.

Obchody przebiegały w podniosłej, ale zarazem sympatycznej atmosferze. Cała społeczność zaangażowała się w przygotowania i obchody uroczystości.

Patriotyczne obchody zakończyły się w środę 13 listopada wyjściem chętnych uczniów, pod opieką p. Anety Augustynowicz i p. Anny Wiśniewskiej do kina na film „Wałęsa-człowiek z nadziei” o Polaku – legendzie naszych czasów, laureacie pokojowej nagrody Nobla.

Zdjęcia z wydarzeń

*

W listopadzie 2013 r. nasza klasa 3a wygrała szkolny konkurs na zaprojektowanie i wykonanie mapy Torunia, na której znalazły się miejsca związane z odzyskaniem niepodległości. Dzięki hojności p. Anny Wiśniewskiej, oprócz dyplomu dostaliśmy także wspaniałą nagrodę w wysokości 100 zł. Nie musieliśmy się długo zastanawiać na co ją przeznaczyć. Z okazji zbliżających się mikołajek postanowiliśmy zrobić prezent w postaci karmy zwierzętom z toruńskiego schroniska. 3 grudnia wybraliśmy się wraz z naszą wychowawczynią, p. Anią Stemperską do schroniska. Zanieśliśmy karmę i ofiarowaliśmy chociaż kilka chwil zabawy porzuconym i samotnym zwierzętom. Jeżeli ktoś z Was zastanawia się nad kupnem kota lub psa, to szczerze namawiamy Was na zaadoptowanie zwierzątka ze schroniska. Jesteśmy przekonani, że odwdzięczy się bezinteresowną miłością i przywiązaniem. / Uczniowie klasy 3a

Klasa 3a w schronisku

Rok szkolny 2012/2013

ŻYWA LEKCJA HISTORII

8 lutego 2013 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły brali udział w pierwszej po wielu latach w naszej szkole ” Żywej lekcji historii”. Lekcja ta to podróż poprzez wieki. Uczniowie klas pierwszych odwiedzili starożytną Grecję i Rzym, a drugo- i trzecioklasiści przenieśli się w czasy Polski Sarmackiej. Wszyscy mieliśmy okazję zaznajomić się z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym. Niektórzy mogli posługiwać się dokładnymi replikami sprzętów wykorzystywanych w danej epoce historycznej, odtwarzanymi we współpracy z historykami, archeologami i rzemieślnikami z Polski i zagranicy.
Każda lekcja to 50 minut barwnego opowiadania wraz z prezentacją strojów, sztuki walki oraz dużą dawką wiedzy podanej w formie lekkiej i przyjemnej.
Krótko mówiąc, w trakcie lekcji żywej historii uczniowie mieli okazję dobrze się bawiąc zdobyć wiedzę historyczną.

Więcej zdjęć w galerii (kliknij)

🙂

ROCZNICA STANU WOJENNEGO

W czwartek 13 grudnia obchodziliśmy kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zaproponowana forma obchodów była atrakcyjna i nietuzinkowa, miała formę happeningu, aby mogła zainteresować i poruszyć współczesnego nastolatka. Najpierw uczniowie na pierwszych dwóch lekcjach obejrzeli film pt.”Śmierć jak kromka chleba” (otrzymany z IPN). W trakcie trzeciej godziny lekcyjnej (9:50-10:35) bez zapowiedzi zadzwonił  dzwonek sygnalizujący alarm ewakuacyjny. Uczniowie wyszli ze szkoły  na boisko szkolne, gdzie z głośników odtworzono przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, rozrzucono i rozdano ulotki, po czym, wezwano „do rozejścia się”. Następnie wszyscy wrócili do szkoły. Tam, pod tablicą przygotowaną specjalnie na tę okazję, uczniowie zapalili świeczki. Podczas zajęć nauczyciele podzielili się z uczniami swoimi przeżyciami związanymi ze stanem wojennym. Mamy nadzieję,
że taka forma obchodów pobudzi uczniów do refleksji, rozwinie ich świadomość obywatelską i patriotyzm. Zdjęcia z wydarzenia.
O godz. 19.30 wszyscy mogli zapalić Światło Wolności w swoich oknach lub wirtualnie na stronie www.pamiec.pl).

😛

11 LISTOPADAŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

W piątek 9 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na godzinie wychowawczej odbyła się akademia w sali gimnastycznej. Wszyscy wzięliśmy udział w programie pt. „Polski my naród… – dzieje hymnu polskiego”. Na tę okazję przyjechali do nas artyści z bydgoskiej Akademii Muzycznej. Wykonywali oni takie pieśni jak: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Bogurodzica”, „Rota”, „Warszawianka”, „Gaude Mater Polonia” oraz jeden z walców Fryderyka Chopina. Pani prowadząca charakteryzowała poszczególne utwory i pieśni.
Na czwartej godzinie lekcyjnej klasy I i II pokazały nam przedstawienie przygotowane pod kierunkiem p. Ilony Kulik i p. Anny Wiśniewskiej. Grupa uczniów zaprezentowała tło historyczne ówczesnych wydarzeń, przeplatane pieśniami patriotycznymi. Wszystkich
w tym dniu obowiązywały stroje galowe. Niektóre klasy miały przypięte biało-czerwone kotyliony.

Więcej zdjęć w galerii (kliknij)

Rok szkolny 2011/2012

OBCHODY  ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI  W  NASZEJ  SZKOLE

               Przygotowania do obchodów Święta Niepodległości Polski w naszej szkole rozpoczęły się już w październiku – wyjściem klas trzecich do kina na film Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”. Po ogłoszeniu zadań związanych z obchodami wszystkie klasy przystąpiły do pracy. Należało zebrać kolorowe skarby jesieni do bukietu „Niepodległość jesienią” (technika i wykorzystane materiały – dowolne). 9 listopada 2011 r. jury w składzie: p. dyrektor Anna Kużel, p. Aleksandra Jurkiewicz i p. Zbigniew Kornetowski, wybrało najpiękniejsze bukiety. Kolejnym zadaniem był wybór i przygotowanie jednej pieśni na Przegląd Pieśni Patriotycznej.
W czwartek 10 listopada odbyły się szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorami obchodów byli: p. Magdalena Kamińska, p. Anna Wiśniewska i p. Zbigniew Kornetowski. Na trzeciej godzinie lekcyjnej wszystkie klasy wykonywały kotyliony w barwach narodowych, odpowiadając na apel Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Na godzinie wychowawczej klasy pierwsze wraz z wychowawcami grały w „Bingo niepodległościowe” (grę autorstwa p. Magdaleny Kamińskiej), a klasy drugie i trzecie pisały list do rówieśników z dowolnego kraju Unii Europejskiej na temat obchodów polskiego święta narodowego. Na piątej lekcji w sali gimnastycznej na uroczystości zebrała się cała społeczność szkolna. Wszystkich obowiązywał strój galowy, wzbogacony o biało-czerwone kotyliony. P. Magdalena Kamińska przybliżyła nam historię odzyskania przez Polskę niepodległości. P. dyrektor A. Kużel ogłosiła wyniki konkursu „Niepodległość jesienią” na najpiękniejszy i najbardziej pomysłowy bukiet. Wygrały kl. Ib i kl. IIIb, II miejsce zajęły kl. Ia i kl. IIIc , III miejsce zdobyła kl. IIId. Wszystkie bukiety stanowiły dekorację.


Następnie rozpoczął się Przegląd Pieśni Patriotycznej. Klasy, przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał p. Zbigniew Kornetowski, prezentowały przygotowany utwór. Usłyszeliśmy m. in „Rotę,” „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, a kl. IIIc nawet bisowała, rozśpiewując całą salę. Wytworzyła się radosna atmosfera. Na zakończenie p. dyrektor Ewa Rojewska zaprosiła wszystkich na miejskie obchody 11 listopada.

Po szkolnej uroczystości wybrani uczniowie z kl. IIc, pod opieką p. A. Wiśniewskiej, zanieśli niepodległościowy bukiet na cmentarz komunalny przy ul. Grudziądzkiej i złożyli przy pomniku upamiętniającym wyzwolenie Torunia i Pomorza.

W tym samym czasie uczniowie klas I, wraz z nauczycielami i p. dyr A. Kużel, uczestniczyli w uroczystości otwarcia Skweru Inwalidów Wojennych przy ul. Gałczyńskiego. Grupę młodzieży z naszej szkoły dumnie prowadził nasz poczet sztandarowy. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz miasta: Prezydent Torunia Michał Zaleski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz, prezes Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej, kombatanci oraz uczniowie z I i VI Liceum Ogólnokształcącego. Wysłuchaliśmy krótkiej historii opisującej udział Polaków w walkach o wolność oraz informacji o powołaniu i działalności Związku Inwalidów Wojennych. W swoim wystąpieniu Prezydent powiedział między innymi Otwieramy Skwer Inwalidów Wojennych w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. To bardzo symboliczny akcent, który chcemy traktować jako gest czci dla toruńskich inwalidów wojennych oraz ich koleżanek i kolegów, których nie ma już pośród nas. Następnie honorowi goście odsłonili pamiątkową tablicę i złożono kwiaty. Ostatnim akcentem było przekazanie młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego sztandaru toruńskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych. Od tej pory uczniowie tej szkoły sprawować będą opiekę nad sztandarem i skwerem.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole były wyjątkowo udane, ponieważ zaangażowaliśmy się wszyscy w przygotowanie i prezentację.
Więcej zdjęć można obejrzeć w zakładce Galeria – Święto Niepodległości Polski.

🙂

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MEDIACJI

                    Dnia 19 października 2011 roku, w związku z Międzynarodowym Dniem Mediacji, klasa 2b, pod opieką p. A. Wiśniewskiej, wyszła do Centrum Sztuki Współczesnej na żywą lekcję historii – inscenizację pt. Rozprawa o pokoju – czyli jak Polacy z Krzyżakami mediowali. Spektakl opowiadał o sporze między Krzyżakami a Polakami i Litwinami. Celem wydarzenia było ukazanie uczniom jak mogły wyglądać mediacje podczas pokoju toruńskiego. Po przedstawieniu przeprowadzono debatę na temat  roli dialogu i mediacji w konfliktach, również  w środowisku szkolnym. Nasi uczniowie wypadli wzorowo, zabierając kilkakrotnie głos w tej debacie. Żywa lekcja historii, przygotowana przez Fundację Pracownia Dialogu, przyniosła zamierzone efekty.

😛

KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ „Dziś pytanie – dziś odpowiedź”
Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej „Dziś pytanie – dziś odpowiedź” odbywał się w tym roku w naszej szkole w dniach od 7 do 25 maja. Składał się
z 15 pytań zadawanych systematycznie wszystkim uczniom przez kolejne dni. Jak zawsze w wyznaczonym czasie można było udzielić odpowiedzi.
W konkursie wzięło udział 35 uczniów, ale tylko kilku wykazało się wytrwałością i dużą wiedzą o Unii Europejskiej.
Laureatami tegorocznej edycji Konkursu zostali:
1. Daniel Garnicz – Garnicki z klasy 3e
2. Marta Majbrodzka z klasy 3d
3. Karolina Grudzińska z klasy 3d

Cele naszego konkursu to :

  • poszerzenie i ugruntowanie wiedzy uczniów o Unii Europejskiej,
  • podkreślenie roli Polski w Unii Europejskiej,
  • zapoznanie społeczności uczniowskiej z funkcjonowaniem UE,
  • wdrożenie uczniów do systematycznej pracy i poczucia odpowiedzialności za własny wynik.

A oto kilka pytań z tegorocznej edycji konkursu:
PYTANIE NR 1: Które państwo europejskie przewodniczy obecnie UE?
PYTANIE NR 5: Kiedy nastąpiło największe do tej pory rozszerzenie UE?
PYTANIE NR 6: Jak nazywa się najwyższy organ Unii Europejskiej?
PYTANIE NR 7: Jaka instytucja odgrywa rolę rządu Unii Europejskiej?
PYTANIE NR 9: Dlaczego 9 maja obchodzimy Dzień Europy?
PYTANIE NR 12: Ile euroregionów znajduje się w granicach Polski?
Gratulujemy zwycięzcom, a pozostałych zachęcamy do udziału w konkursie w następnym roku !!

p. Magdalena Kamińska