↑ Powrót do Humanistyczne

Język polski

Rok szkolny 2016/2017

XIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „KAJETAN CZYTA PIĘKNIE I ZE ZROZUMIENIEM”

Wyniki szkolnego etapu: 

I miejsce: Oliwia Kulikowska kl. III B

II miejsce: Dominika Zapała kl. III B

III miejsce: Andrzej Garnicz – Garnicki kl. III D

Uczniowie rozwiązywali test o etycznym problemie ściągania i czytali fragment „Zwiadowców”.

W etapie międzyszkolnym, który odbył się 27 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych wziął udział  Andrzej Garnicz-Garnicki. Uczniowie rozwiązywali test na podstawie artykułu na temat „Zdążyć przed Panem Bogiem” H. Krall i czytali fragmenty powieści dla młodzieży. Andrzej zajął V miejsce. Gratulujemy! Opiekun konkursu – p. Maria Springer.

KONKURS LITERACKI „O CZYM SZEPCZĄ NADWIŚLAŃSKIE MURY, GDY ZAPADA ZMROK…”

Remi Franków z klasy 3d otrzymał wyróżnienie w XI edycji Międzyszkolnego Konkursu Literackiego pt. „O czym szepczą nadwiślańskie mury, gdy zapada zmrok”, organizowanym przez toruński oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Bibliotekę Pedagogiczną. Uczeń napisał pracę pod kierunkiem p. Marii Springer. Gratulujemy! Brawo Wy! W środę 29 marca w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się podsumowanie konkursu, podczas którego Remi odebrał dyplom i nagrody.Na zdjęciu: Remi wraz z organizatorką konkursu prezesem toruńskiego NBSP – p. Małgorzatą Borcz oraz sponsorem nagród p. Jerzym Wiśniewskim – przewodniczącym KMNSZZ „Solidarność” POiW w Toruniu.

KONKURS „MISJA – KSIĄŻKA!”

zbir

Drodzy uczniowie, nauczyciele i sympatycy naszego gimnazjum, zdolna młodzież z naszej szkoły napisała książkę pt. „Zbir” (kilka opowiadań z gatunku fantasy) i walczy o miejsce w konkursie „Misja – książka!”. Pomóżcie i zagłosujcie! Klikamy w link https://ridero.eu/pl/books/zbir/ i głosujemy – przez fb lub maila. Liczymy na Waszą pomoc we wspieraniu młodych talentów 🙂. Zagłosować można tylko raz, dlatego tak liczymy na Wasze głosy. Głosowanie jest bezpłatne! Zatem czytajcie (klikamy w „przeczytaj książkę”) i głosujcie!
Konkurs „Misja – książka!” to ogólnopolski turniej literacki, w którym kilkuosobowe zespoły uczniów szkół ponadpodstawowych współzawodniczą ze sobą w tworzeniu własnej książki! Młodzi autorzy, z pomocą i wsparciem nauczyciela – opiekuna drużyny, piszą opowiadania i projektują książkę od pierwszej do ostatniej strony w inteligentnym systemie wydawniczym Ridero. Opiekunem naszych uczniów jest p. Ilona Kulik. Konkurs ma na celu: rozwijanie kreatywności i talentów literackich, wzbudzenie zainteresowania procesem powstawania książki, zachęcanie do pracy zespołowej.

kkk

kk

kkk

OBCHODY ROKU SIENKIEWICZOWSKIEGO

W roku 2016 – Roku Henryka Sienkiewicza, na przełomie listopada i grudnia,  miały miejsce w szkole następujące wydarzenia:
– od 28.11. do 02.12. uczniowie przygotowali gazetki ścienne w klasach „Sienkiewicz bliski uczniom”,
– ogłoszono „Szkolne czytanie Sienkiewicza”- podczas  2 dni (1-2 grudnia) na początku każdej lekcji czytaliśmy przez 5 min. wybrany utwór Henryka Sienkiewicza. Wyboru lektury dokonali wcześniej uczniowie na lekcjach wychowawczych,
odbył się konkurs na ilustrację do wybranego utworu pisarza. Przyznano w nim trzy I miejsca: Marcie Furmańskiej z kl. 3c, Mateuszowi Ruszkowskiemu z kl. 2c i Jakubowi Wieczorkowskiemu z kl. 1c. (prace poniżej). Wyróżniono także prace następujących uczniów: Klaudii Kartawy z kl. 1d, Pawła Sadeckiego z kl. 1e, Oliwii Kulikowskiej z kl. 3b i Poli Woźniak z kl. 2c. Gratulujemy!
nelkrzyzacyzagloba

– przez dwa tygodnie miał miejsce konkurs dot. życia i twórczości Sienkiewicza „Pytasz o Sienkiewicza, odpowiadam!”. Codziennie uczniowie mieli możliwość odpowiedzieć na dwa pytania. W konkursie tym nagrodzono za 1. miejsce – Katarzynę Szeląg z kl. 2d, za 2. miejsce – Alicję Specjał z kl. 3b, a za 3. miejsce – Krystiana Muzalewskiego z kl. 3b. Klasą, której uczniowie najliczniej wzięli udział w konkursach, została klasa 3b. Gratulujemy!
laureaci-sienkiewicz
– n
a korytarzu na parterze została przygotowana, we współpracy z biblioteką szkolną, wystawa pt. „My wszyscy z niego… 2016 Rokiem  Henryka Sienkiewicza. Uczniowie zwiedzali wystawę  według ułożonego harmonogramu wizyt klas pod opieką nauczycieli języka polskiego. Na wystawie przedstawiono wszystkie miejsca w Polsce związane z pisarzem. Pojawiło się również drzewo genealogiczne jego rodziny oraz mapa „Bliskie i dalekie podróże Henryka Sienkiewicza”. W gablotach wyłożono książki Sienkiewicza: nowele, powieści, listy, a także płyty i taśmy z ekranizacjami jego dzieł, książki biograficzne oraz kserokopie zdjęć z wizerunkiem pisarza i jego rodziny.
dsc08730dsc08734 dsc08735
– ogłoszono konkursu na selfie – „Sienkiewicz na wyciągnięcie ręki”: I miejsce – Karina Rucińska z kl. 1c, II miejsce – Maurycy Sokulski z kl. 1c, III miejsce – Julia Chmiel z kl. 3c. Gratulujemy! Opiekun konkursu – p. Anna Stemperska.

karina-rucinska-1c  maurycy-sokulski-1c  julia-chmiel-3c

Organizatorzy:
Aneta Augustynowicz
Maria Springer
oraz:
Izabela Kamińska-Smolarek
Anna Wiśniewska

Rok szkolny 2015/2016

XIII MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
„ORTOMISTRZ 2016”
pod HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA TORUNIA

Logo ortomistrz23 maja 2016 roku w naszej szkole odbył się finał konkursu. Wystąpiło w nim 10 uczniów z gimnazjów, którzy pojedynkowali się w turnieju ortograficzno–interpunkcyjnym. Zadania rozwiązywane przez uczniów sprawdzane były przez jury na bieżąco. Zwyciężyła i zaszczytny tytuł „Ortomistrza 2016” wywalczyła Anna Zalfresso-Jundziłło. Za jej sprawą do Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu powędrował Puchar Przechodni Dyrektora Gimnazjum nr 21 w Toruniu – nagroda główna w konkursie. II miejsce zajął Piotr Grąbczewski z Gimnazjum nr 10 w Toruniu, III miejsce przypadło Janowi Garsteckiemu ze Społecznego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Toruniu. Gratulacje! Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Aneta Augustynowicz – jego wieloletni organizator.

Zdjęcia z wydarzenia

kkkk

Kajetan czyta pięknie i ze zrozumieniem

kajtekSzkolny etap XII Międzygimnazjalnego Konkursu “Kajetan czyta pięknie i ze zrozumieniem” odbył się w czwartek 7 kwietnia 2016 r. pod kierunkiem p. Marii Springer. Po podsumowaniu punktów uzyskanych za test i piękne czytanie okazało się, że trzy pierwsze miejsca zajęli: Katrin Staszowska z kl. IC (37 p.), Ola Mienik z kl. IIIC (36 p.) oraz Sebastian Kazaniecki z kl. IIID (35 p.).  W etapie szkolnym wzięło udział 14 uczniów z klas I – III. Rok 2016 jest rokiem, któremu patronuje Henryk Sienkiewicz, dlatego uczniowie zmierzyli się z testem opartym na fragmencie „Quo vadis”, a następnie głośno czytali fragmenty tej powieści. Jak widać, rywalizacja była bardzo zażarta. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi, której wymaga publiczne wystąpienie oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem. Zapraszamy znowu za rok.
W etapie międzyszkolnym, który odbył się 27 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Toruniu, reprezentowały nas Katrin i Ola. Aleksandra Mienik została wyróżniona w konkursie za najpiękniejsze czytanie. Brawo!  Uczennice przygotowała p. Ilona Kulik. Zdjęcia z wydarzenia poniżej.j

DSC_6277Ola czytanie
DSC_6280DSC_6312

oo🙂

Książka mojego dzieciństwa 

Janek1Jan Kacperski z klasy 3e otrzymał wyróżnienie w kategorii szkół gimnazjalnych w X edycji Międzyszkolnego Konkursu Literackiego “Książka mojego dzieciństwa – wspomnienie”! Gratulujemy!!!
We wtorek 30 marca 2016 r. w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu odbyło się podsumowanie konkursu zorganizowanego przez toruński oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Bibliotekę Pedagogiczną. Jankowi towarzyszyła p. Anna Stemperska – opiekun konkursu.
Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Kreujemy świat baśni” dla klas IV-V oraz „Książka mojego dzieciństwa” dla uczniów klas VI, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem międzyszkolnego konkursu jest m.in. rozwijanie inspiracji twórczej i wrażliwości estetycznej, kształtowanie literackich, a także plastycznych zainteresowań uczniów oraz promowanie czytelnictwa. W uroczystości wzięli udział nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie wraz z nauczycielami oraz rodzicami. Nagrody ufundowali: Departament Edukacji i Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wydział Edukacji i Wydział Promocji Urzędu Miasta Torunia, NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Toruniu.

 

Janek2Janek3Janek 4

😛

Mistrz ortografii

Szkolny konkurs „Mistrz ortografii 2016” został rozstrzygnięty! Oto wyniki:

I miejsce – JAGODA SZYMENDERA  2c

II miejsce – ADRIAN MOKWIŃSKI 3d

III miejsce – KARINA WODZIEŃ 3d

IV miejsce – ALICJA SPECJAŁ 2b

V miejsce – JULIA KWIATKOWSKA 2c

Gratulujemy!

Troje laureatów konkursu będzie reprezentować naszą szkołę w Międzygimnazjalnym Konkursie Ortograficznym „Ortomistrz 2016”, który odbędzie się 16. 05. 2016 r. (dyktando) i  23. 05. 2016 r. (turniej ortograficzno – interpunkcyjny).

Dyktanda i testy interpunkcyjne są do wglądu u organizatora konkursu: p. Anety Augustynowicz.

Rok szkolny 2014/2015

Międzygimnazjalny Konkurs „Ortomistrz 2015”

21 maja 2015 roku w naszym gimnazjum odbył się II etap konkursu ortograficznego „Ortomistrz 2015”. W finale wystąpiło 10 uczniów z toruńskich gimnazjów, którzy pojedynkowali się w turnieju ortograficzno – interpunkcyjnym. Jury konkursu przewodniczyła pani Ilona Kulik, a zadania rozwiązywane przez uczniów sprawdzane były na bieżąco.  Walka była zażarta!
Ostatecznie zwyciężył i zaszczytny tytuł Ortomistrza 2015 wywalczył Bartłomiej MrózZa jego sprawą do Gimnazjum nr 31 w Toruniu powędrował Puchar Przechodni Dyrektora Gimnazjum nr 21 w Toruniu.
II miejsce zajęła Julia Góralska  z Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu
III przypadło Aleksandrze Kręciszewskiej  z Gimnazjum nr 10 w Toruniu.
Ogromne gratulacje!!!

Z naszej szkoły do finału zakwalifikowali się: Magdalena Gotowalska (III D) oraz Jakub Lasoń (III c).
Magda
zajęła 4. miejsce w finale konkursu. Brawo!

DSC06459

Zdjęcia z wydarzenia

😛

XII MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „ORTOMISTRZ 2015″

14 maja 2015 r. odbył się w naszym gimnazjum I etap „Ortomistrza”. Uczniowie zmierzyli się z dyktandem. Oto jego wyniki:

  1. Gimnazjum nr 31 – Bartłomiej Mróz
  2. Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego – Anna Górniak
  3. Gimnazjum nr 16 – Oliwia Markowska
  4. Gimnazjum nr 24 – Alicja Łobodzińska
  5. Gimnazjum nr 9 – Marta Balcer
  6. Gimnazjum nr 10 – Aleksandra Kręciszewska
  7. Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego – Julia Góralska
  8. Gimnazjum nr 21 – Magdalena Gotowalska
  9. Gimnazjum nr 24 – Krystian Tejza
  10. Gimnazjum nr 21 – Jakub Lasoń

😛

NOCNY MARATON FILMOWY

III Nocny Maraton Filmowy odbył się w szkole w noc z piątku 13.03 na sobotę 14.03. (od 18.00 do 9.00). Uczniowie, pod opieką p. Anety Augustynowicz i p. Magdaleny Kamińskiej, oglądali i omawiali (wybrane szczegółowo) filmy: „Bogowie”, „Gwiazd naszych wina”, „Młodzi gniewni” i „Oculus” – ten film był już bardzo w nocy, więc większość z nich spała.

Rok szkolny 2013/2014

Szkolny konkurs ortograficzny „Mistrz ortografii 2014” został rozstrzygnięty!

I miejsce – Magdalena Gotowalska z kl. 2d
II miejsce – Marta Jarco z kl. 2d
III miejsce – Weronika Ryczkowska z kl. 1c

Laureaci konkursu będą reprezentować naszą szkołę w Międzygimnazjalnym Konkursie Ortograficznym „Ortomistrz 2014”, który odbędzie się 12. 05. 2014 r. (dyktando) i 22. 05. 2012 r. (turniej ortograficzno – interpunkcyjny). Gratulujemy!

20140129_145423        20140129_145428           20140129_145437

 

WYJŚCIE DO KINA

W środę 13 listopada 2013 r., uczniowie naszej szkoły wybrali się do kina na film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Jest on trzecią częścią cyklu, na który składają się filmy: „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”. Dzieło wyreżyserowane przez Andrzeja Wajdę opowiada o Lechu Wałęsie, polskim laureacie Pokojowej Nagrody Nobla, przywódcy „Solidarności” i działaczu związkowym. Świetna obsada, dobra gra aktorska i znakomita ścieżka dźwiękowa stanowią o tym, że jest to film wart polecenia. Choć wydarzenia ukazane w filmie miały miejsce stosunkowo niedawno w historii Polski, to jednak nie każdy z nas wie, co tak naprawdę się wydarzyło 24 lata temu, kiedy Polska Rzeczpospolita Ludowa przerodziła się w Rzeczpospolitą Polską i z kraju o ustroju komunistycznym stała się państwem demokratycznym. /Tomasz Sztandarski, 2d

WYNIKI POETYCKIEGO KONKURSU O TEMATYCE SZKOLNEJ

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej ogłoszono konkurs poetycki na najpiękniejszy wiersz o tematyce szkolnej (liczyła się twórczość własna lub parafraza). Do konkursu przystąpiło 20 uczniów z klas I – III. Komisja konkursowa w składzie:
1.p. Aneta Augustynowicz
2.p. Izabela Kamińska – Smolarek
3.p. Ilona Kulik
wyłoniła laureatów:
I miejsce – Katarzyna Majbrodzka (klasa II d)
II miejsce – Rafał Smętek (klasa II c)
III miejsce – Sandra Zalewska (klasa II c)

Oto zwycięski wiersz Kasi:

Doszłam do szkoły, pierwsze przywitanie
I już od razu uczniowskie omawianie:
„Dziś z matmy sprawdzian, kartkówka z angola
O jeny! Po co nam ta szkoła?!”

Pierwsza lekcja – polski – pani odpytuje!
„Mogłam otworzyć ten zeszyt, źle się z tym czuję.”
Pani nam odpuściła, miła z niej kobieta.
Dzwonek, wszyscy wybiegli jak rakieta.

Druga lekcja, trzecia, czwarta za chwilę,
Ten czas nie zleciał mi już za mile.
Już kartkówki, sprawdziany, odpytywania,
A wszystko zaczęło się od przywitania.

Piąta, szósta, siódma lekcja minęła.
Ostatnie pożegnanie, koleżanka mi kiwnęła.
Teraz wracam do domu z dwoma kolegami,
A jutro stanę znowu pod szkolnymi drzwiami. 

Organizator konkursu
p. Aneta Augustynowicz

Rok szkolny 2012/2013

3 czerwca 2013 r.  klasa 2c uczestniczyła w lekcji terenowej z języka polskiego. Tematem przewodnim były toruńskie legendy.
Dla zainteresowanych kilka fotek (Zdjęcia w galerii).

😛

14 lutego odbył się Walentynkowy Koncert Życzeń, który zorganizowali uczniowie klasy 2c i 3c w ramach projektu z języka polskiego.
W czasie przerw uczniowie mogli usłyszeć wiersze oraz piosenki miłosne ze specjalnymi dedykacjami. W trakcie imprezy ogłoszono też wyniki konkursów na najpiękniejszy wiersz miłosny (wiersze poniżej) i na najpiękniejszą kartkę walentynkową (Paulinę S. z kl. 3a, Darię G-G z kl. 2c i Kingę J. z kl. 3b). Klimat w tym dniu tworzyły własnoręcznie wykonane serca oraz czerwone elementy naszej garderoby. (Zdjęcia z imprezy).

I miejsce – Rafał Smętek, kl.1c

Gdy złota gwiazda znów świeci na niebie,
me serce stęsknione ucieka do ciebie.
Z nadzieją wciąż woła, w pełni swojej mocy,
By przebić swym pragnieniem straszną ciemność nocy (…).
I żyć dalej będę w ciągłej niepewności,
czy kiedyś z ust twoich usłyszę wyznanie miłości.
I w dniu tak pięknym o tobie pamiętam,
bo wyznać ci pragnę, jak bardzo cię kocham.

II miejsce – Daria Garnicz-Garnicka, kl.2c

„Tęsknota z miłości”

Tęsknię do ciebie
całym sercem i duszą.
Pragnę choć ostatniej chwili w twoich ramionach.
Proszę, daj mi miłość
silną jak nigdy przedtem.
Nie obdarzaj mnie smutkiem,
płynącymi łzami,
strachem, że nigdy mnie nie kochałeś.
Minęło trochę czasu,
a ja wciąż myślę to samo.
Złe wspomnienia wracają tylko przez mgłę,
te dobre w moim sercu mówią: „kocham cię”.

III miejsce – Bartek Karczewski, kl.2d

Wielu już o miłości pisało
Pewnie ją całkiem nieźle znało
Ja o niej nie wiem jeszcze wiele
Więc pisać się nie ośmielę

Wyróżnienie – Oliwia Bartnicka, kl.1b

„Kocie amory”

Kocham cię, mój kocie,
choć często chodzisz po płocie.
Nie zwracasz na mnie uwagi,
choć sprawa jest najwyższej wagi.
Kocham cię dlatego
że nie chodzisz do innego!

😛

Dnia 13 lutego 2013 roku w sali nr 23 o godzinie 14.35 odbył się SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „Mistrz ortografii”.
W tym roku uczniowie napisali dyktando oraz wykonali ćwiczenie z interpunkcji. Oto wyniki:

1. GOTOWALSKA Magdalena z kl. 1d 33,5 p./50
2. MAJBRODZKA Katarzyna z kl. 1d 32 p.
3. KORBAN Przemysław z kl. 3b 28,5 p.
4. JAKUBOWSKA Maja z kl. 3c 25 p.
5. JARCO Marta z kl. 1d 24 p.
6. DAWIEC Wiktoria z kl. 2c 16 p.
7. ZALEWSKA Sandra z kl. 1c 15,5 p.
8. GARNICZ – GARNICKA Daria z kl. 2c 9,5 p.
9. LASOŃ Jakub z kl. 1c 8,5 p.
10. BINKOWSKI Jakub z kl. 1c dyskwalifikacja

Gratulujemy najlepszym !!!
Zwycięzcy  konkursu będą reprezentować naszą szkołę w turnieju międzygimnazjalnym „Ortomistrz 2013”.

Organizator konkursu Aneta Augustynowicz

😛

6 lutego mieliśmy dzień kinowy w Cinema City. Najpierw uczestniczyliśmy w lekcji nt. twórczości J.R.R.Tolkiena oraz P. Jacksona,
a później obejrzeliśmy filmową adaptację „Hobbita”. W trakcie wykładu uczniowie mogli popisać się znajomością lektury i wygrać nagrody – płyty z wybranymi filmami. Z ciekawością obejrzeliśmy dzieło P. Jacksona i czekamy na dalsze części tej fascynującej historii (zdjęcia tutaj).

😛

W ramach realizacji projektu edukacyjnego Przewodnik gimnazjalisty po kulturalnym Toruniu, dnia 30 listopada 2012 roku wybraliśmy się z całą klasą do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka na XVIII Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Znajdowały się tam prace dzieci z 44 krajów – m. in. z Bośni, Grecji, Egiptu, Rosji, Czech, Meksyku, Indii, Mołdawii.
Podczas oglądania wystawy dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat różnorodnych technik graficznych. Mieliśmy okazję obejrzeć prace wykonane na drewnie, metalu, kamieniu i linoleum. Wśród prac konkursowych znalazło się wiele postaci z filmów,
m.in. Obcy z filmu Ridleya Scotta. Zdjęcia z wyjścia do obejrzenia tutaj.

Relację przygotowali: Marcin Grunenberg i Tomasz Wiśniewski z kl. 2a

😛

W środę 17.10. 2012 r. chętni uczniowie z klas 1a, 1b, 1c, 1d, 1e, 2c, 2d, 3b (w sumie 62 osoby) wraz z opiekunami p. Anetą Augustynowicz i p. Magdaleną Kamińską udali się do Cinema City na polski film pt. „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” w reżyserii Rafała Kosika, jednocześnie autora książki o tym samym tytule.
Felix jest młodym wynalazcą, Net znakomicie zna się na komputerach, a Nika ma zdolności paranormalne. Towarzyszy im Manfred, program sztucznej inteligencji, stworzony przez Neta i jego tatę. Trójka przyjaciół odbywa szaloną podróż w czasie. Na swej drodze spotykają wiele niebezpieczeństw. Z taką ekipą nie można się nudzić.  Ich fascynująca przygoda trzyma widza w napięciu.
Ważne: bohaterowie to ludzie otwarci na wiedzę i świat, chętnie poznają, co nieodkryte, nieodgadnione, nie boją się wyzwań.
Dobrze, że udaliśmy się do kina i obejrzeliśmy ten film.

Rok szkolny 2011/2012

Uwaga wyniki konkursów!
„Z poprawną polszczyzną na co dzień”
– do II etapu konkursu zakwalifikowali się: Jarosław Wolf z kl. III c, Weronika Stefańska z kl. II b, Przemysław Korban z kl. II b. Spośród tej trójki tylko Jarosław Wolf uzyskał wynik bardzo dobry i otrzymuje od organizatorów wyróżnienie!
„Z ortografią na co dzień”– do II etapu konkursu zakwalifikowali się: Jarosław Wolf z kl. IIIc, Oskar Wangart z kl. III c, Marta Majbrodzka z kl. III d, Karolina Grudzińska
z kl. III d, Kinga Sosnowska z kl. III e, Przemysław Korban z kl. II b. Z tej szóstki tylko Kinga Sosnowska uzyskała wynik bardzo dobry i ona również otrzymuje
od organizatorów wyróżnienie! Dyplomy zostaną przesłane pocztą. Najlepszym gratuluję!
Szkolny organizator konkursów: p. Aneta Augustynowicz

😛

Do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego zakwalifikowało się dwoje uczniów z klasy III c, przygotowanych przez p. Anetę Augustynowicz: Natalia Chmiel i Jarosław Wolf

😛

Oto wiersze naszych uczniów, którzy wzięli udział w międzyszkolnym konkursie „Wiersze o Patronie Szkoły – Tony’m Haliku” ogłoszonym przez II Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Toniego Halika w Ostrołęce.

p. Ilona Kulik i p. Anna Stemperska

Dominik Lewin z kl 1dWiersz o Patronie mojej szkoły

Patronem mojej szkoły
jest sławny geograf,
dziennikarz i podróżnik
oraz fotograf.
Jeśli znasz „Pieprz i wanilię”,
„Tam, gdzie kwitną migdały”,
to wiesz o kim mowa.
Tak, to Tony Halik.
Promował nasze miasto,
bo był torunianinem,
podczas czteroletniej wyprawy
nazwano go Indianinem.
Kochał swe podróże,
a tam, gdzie się pojawił
zostawiał słynny napis:
„Tu byłem. Tony Halik”.

Daria Wolska z kl 2a – Album z podróży

Dni wydrapane pazurem czasu,
podręczna walizka,
znoszone buty,
otwarty umysł,
tęskniące serce.

Kawałek ziemi
zaschnięty pod butem.
Malutkie piórko
przyczepione do swetra.
Błękitna muszelka
zagubiona w kieszeni.
życie jak album
z tysiącem fotografii,
wspomnień…

Tony Halik-
-mały człowiek,
o wielkim sercu,
przed którym świat
nie miał tajemnic.

😛

W konkursie na najciekawszy i najbardziej oryginalny portret bohatera lektury szkolnej, zorganizowanym
w związku  z obchodzonym u nas Światowym Tygodniem Świadomości Dysleksji,
wygrali następujący uczniowie:
I miejsce – Daria Wolska z kl. 2a – plakat „Pinokio”,
II miejsce – Daniel Garnicz-Garnicki z kl. 3e – portret „Harry Potter” oraz  Daria Cieszkowska z kl. 3e – portret „Jurand”,
III miejsce – Klaudia Borowska z kl. 1c – portret „Sachem”.
Gratulujemy!

p. Anna Stemperska i p. Ilona Kulik

😛

Laureatami Szkolnego Konkursu Poetyckiego „W drodze”, zorganizowanego z okazji Dnia Patrona w rocznicę
91. urodzin Tony’ego Halika zostali:
I miejsce – Daniel Garnicz–Garnicki  z kl. 3e, wiersz pt. Właściwa droga
II miejsce – Joanna Przewięźlikowska z kl. 3d, wiersz pt. Droga
III miejsce – Przemysław Korban z kl. 2b, wiersz pt. W drodze
Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe podczas uroczystej akademii w dniu Święta Szkoły.
Oto ich wiersze:

I miejsce – Daniel Garnicz–GarnickiWłaściwa droga

Media i prasa szerzą zakłamanie,
Jak tu wyrazić swoje własne zdanie?
Jak wybrać swoją życiową drogę,
By nie potknąć nogi o własną nogę?
Każdy z osobna zadaje to pytanie,
Szukając pracy, składając o nią podanie.
Większość Polaków wybiera emigrację,
Tą ścieżką życiową zmniejszają swe aspiracje.
Polska młodzież jest bardzo zagubiona,
Alkoholem, tytoniem, używkami oblężona.
Wielu z nich sięga po tę truciznę,
Robiąc na swym życiu wielką bliznę.
Droga – wyraz wieloznaczny,
Przez młodzież używany czasem za dziwaczny.
Sztuką jest wybrać jej właściwy kierunek,
By spłacić rodzicom dłużny im rachunek.
W podzięce za nasze dobre wychowanie,
Matczyną miłość i wizerunku budowanie.
Wybierzmy właściwy kierunek drogi,
By nasz życiorys nigdy nie był ubogi.

II miejsce – Joanna Przewięźlikowska Droga

Czy często zastanawiasz się nad swoją drogą duchową?
Miej na chwilę obraz przed oczami,
Wyobraź sobie prostą ścieżkę pełną wzniesień i dolin otoczoną kłującymi kwiatami
Roślin, w których chowa się on,
Ten, co kusi niezmiernie do złego,
Tak jak skusił pierwszych ludzi w raju.
Czy ulegasz pokusom?
Czy dajesz się zmylić kuszącemu?
Czy ta prosto wyglądająca droga jest dla ciebie za trudna do przejścia?
Pamiętaj, że na końcu jej stoi Sprawiedliwy.
Odpowiesz: chcę trafić do raju, lecz czasami pokusy są za wielkie.
Zrozum, że jesteś tylko człowiekiem i masz prawo do błędów!
Tylko wróć na swą pierwotną ścieżkę.

III miejsce – Przemysław KorbanW drodze

Drogę do szkoły czy daleki wojaż,
Każdą wycieczkę z Tony’m Halikiem skojarz.
Człowiek idzie tam, gdzie wyobraźnia poniesie,
Wszyscy podróżnicy o tym dobrze wiecie!
Z plecakiem na plecach dumnie ruszamy,
I razem cały świat zwiedzamy.
Szczyty zdobywać, jeziora przepływać, ambitne mieć plany,
Ale najważniejsze, żeby było dużo zabawy!

😛

Wyniki III SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNO-LITERACKIEGO  TORUŃ – MOJE MIASTO Najpiękniejsze zakątki Torunia

I miejsce – Maciej Porczyk z kl. 1c
II miejsce – Monika Kaiser z kl. 3c
III miejsce – Przemek Korban z kl. 2b

😛

Wyniki KONKURSU LITERACKIEGO NA PODBÓJ TEATRU

W związku z przypadającym na 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru ogłoszono konkurs literacki Na podbój teatru, skierowany do wszystkich uczniów naszego gimnazjum. Zadaniem było napisanie monologu dramatycznego pt. Rozterki współczesnego nastolatka. Oto wyniki:
I miejsce Karolina Metzlaff z kl. 1c
II miejsce Jagoda Rafalska z kl. 1d
III miejsce – Mateusz Sikora z kl. 1d

Gratulujemy!
p.Ilona Kulik i p. Anna Stemperska

😛

UWAGA MISTRZOWIE ORTOGRAFII !
Szkolny konkurs ortograficzny został rozstrzygnięty!

I miejsceKinga Sosnowska z kl. 3e
II miejsceMarta Majbrodzka z kl. 3d
III miejsceNatalia Chmiel z kl. 3c oraz Joanna Przewięźlikowska z kl. 3d

Laureaci konkursu będą reprezentować naszą szkołę w Międzygimnazjalnym Konkursie Ortograficznym „Ortomistrz”, który odbędzie się 17. 05. 2012 r. (dyktando)
oraz 24. 05. 2012 r. (turniej ortograficzno – interpunkcyjny).Gratuluję!
Szkolny organizator konkursu p. Aneta Augustynowicz

😛

MIĘDZYSZKOLNY  KONKURS  POEZJI  PATRIOTYCZNEJ

We wtorek 27 marca 2012 r. uczniowie: Joanna Przewięźlikowska z kl. 3d oraz Jakub Dąbrowski z kl. 2b,
przygotowani pod kierunkiem p. Anety Augustynowicz, uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Poezji Patriotycznej organizowanym  przez Gimnazjum nr 31
w Toruniu. Joanna zajęła w nim III miejsce. Otrzymała nagrodę książkową oraz dyplom. GRATULACJE!
😎

WYCIECZKA ZORGANIZOWANA PRZEZ NAUCZYCIELI POLONISTÓW

Dnia 6 czerwca 2012 r. uczniowie klas I wybrali się wraz z wychowawcami na wycieczkę do MegaParku – westernowego miasteczka, położonego niedaleko Grudziądza. Na miejscu czekało nas wiele wspaniałych atrakcji! Zanim opuściliśmy autokar, zostaliśmy ‚obrabowani’ przez słynnych braci Dalton, którzy od wielu lat uciekają przed dzielnym Lucky Luckiem 😉
Na początek mieliśmy okazję obejrzeć egzotyczne zwierzęta znajdujące się w tamtejszym zoo. Widzieliśmy między innymi wielbłąda, jaki, rodzinę lam, strusia i wiele innych ciekawych okazów. Potem przejechaliśmy się po całym parku wozem osadników,
aby dojechać do wielkiego parku dinozaurów. Były tam dinozaury naturalnych rozmiarów. Niektóre z nich były naprawdę realistyczne
i się poruszały oraz wydawały odgłosy.
Wśród licznych atrakcji obejrzeliśmy show przygotowane przez wspomnianych braci Dalton 🙂 oraz profesora Świrka. Wzięliśmy udział w nauce kowbojskiego tańca oraz w zawodach przeciągania liny. Obejrzeliśmy także wioskę zamieszkiwaną przez rodzinę Flinstonów oraz inne postaci z bajek. Spotkaliśmy tam także Czerwonego Kapturka, Warsa i Sawę oraz Smoka Wawelskiego.
Zwiedzaliśmy kopalnię złota i mogliśmy sami poszukać ukrytych samorodków. Na każdego szczęściarza czekała słodka niespodzianka.
Po zawodach w strzelaniu (paintball’u) i innych atrakcjach powróciliśmy do Torunia z nadzieją, że jeszcze kiedyś tu wrócimy 🙂
Zdjęcia z wycieczki do obejrzenia
w galerii.

p. Anna Stemperska