↑ Powrót do Chemia

Aktualności

Drugi Szkolny Turniej Chemiczny

9 czerwca 2015 r. w naszym gimnazjum odbył się II Szkolny Turniej Chemiczny, organizowany przez nauczycieli chemii. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas I i II. Wyniki wkrótce! Turniej wzbogaciła prezentacja przygotowana przez p. Łukasza Panfila, a dotycząca substancji chemicznych szkodliwych dla człowieka.

Zdjęcia z wydarzenia

Pierwszy Szkolny Turniej Chemiczny

9 czerwca 2014 r. w naszym gimnazjum po raz pierwszy odbył się szkolny turniej chemiczny. Organizatorami turnieju byli: pani dyrektor Anna Kużel oraz pan Łukasz Panfil. Turniej został podzielony na dwie części –  dla pierwszych i drugich klas oddzielnie. W turnieju rywalizowały ze sobą czteroosobowe drużyny składające się z reprezentantów klas. Zadaniem uczestników było rozwiązać test wiedzowy oraz wykonać podane doświadczenie. W czasie, gdy jedni trudzili się nad zadaniami, inni mogli wysłuchać przedstawicieli klas drugich, którzy prezentowali swoje projekty edukacyjne z chemii. Po podsumowaniu wyników chemicznymi klasami roku zostały – 1c i 1d oraz 2c. Wyniki przedstawiają się następująco:

Klasy I                                                                                  Klasy II

I miejsce – klasa 1c i 1d                                                   I miejsce – klasa 2c

III miejsce – klasa 1e                                                         II miejsce – klasa 2d

IV miejsce – klasa 1a                                                        III miejsce – klasa 2e

V miejsce – klasa 1b                                                         IV miejsce – klasa 2a

V miejsce – klasa 2b

Zdjęcia z wydarzenia

Warsztaty chemiczne na Wydziale Chemii UMK w Toruniu!

            Uczniowie klas II i III w dniach 18 – 23 września 2013 r. mieli okazję wziąć udział w warsztatach chemicznych na Wydziale Chemii UMK w Toruniu. Podczas 1,5 godzinnej wizyty uczniowie przeprowadzali samodzielnie doświadczenia chemiczne pod okiem pracowników naukowych w profesjonalnej pracowni chemicznej. Uczniowie klas drugich identyfikowali gazy występujące w powietrzu (tlen, wodór, dwutlenek węgla) oraz poznali ich właściwości i zastosowanie. Uczniowie klas trzecich przeprowadzali eksperymenty związane z węglowodorami (m.in. spalali metan, otrzymywali acetylen). Określali ich zastosowanie w różnych dziedzinach życia człowieka. Profesjonalnie przygotowana pracownia i wykonywanie doświadczeń zrobiło na uczniach wielkie wrażenie. Zgodnie wszyscy stwierdzili, że zajęcia były bardzo ciekawe . W drugiej części uczniowie zwiedzali Wydział Chemii m.in. pracownię mikroskopii elektronowej i pracownię magnetycznego rezonansu  jądrowego. Na koniec uczniowie poznali historię wydziału, jego organizację oraz zwiedzili Muzeum Chemii, gdzie zebrane zostały pamiątki po znanych naukowcach wydziału chemii oraz sprzęt i szkło laboratoryjne, które przez wiele lat służyło nowym odkryciom chemicznym. Zdjęcia w galerii.

Łukasz Panfil

Szkolne wyjścia na Warsztaty

W dniach 16 – 18 września 2013 r. wszyscy uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w warsztatach mobilnego centrum nauki „Eksperymentarium”, zlokalizowanym w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Toruń Plaza.

Podczas warsztatów uczniowie mogli zgłębić tajniki świata fizyki. Do dyspozycji uczniów były  urządzenia pokazujące działanie praw fizyki. Każdy mógł nie tylko obserwować wiele fascynujących zjawisk fizycznych, ale również samodzielnie wziąć udział w przeprowadzanych eksperymentach. Aby pomóc w zrozumieniu zachodzących zjawisk, nad uczestnikami czuwali animatorzy. Uczniowie dowiedzieli się między innymi jakie zjawiska fizyczne sprawiają, że w krzywym zwierciadle wygląda się tak dziwacznie. Ponadto samodzielnie przetestowali działanie 16 eksponatów, służących do przeprowadzania eksperymentów i obserwowania zadziwiających iluzji optycznych, które pokazują jak łatwo można oszukać zmysł wzroku.

Mam nadzieję, że dzięki tym warsztatom zainteresowaliśmy Was nauką i jej fascynującymi prawidłami!

Łukasz Panfil