↑ Powrót do Profilaktyka zdrowia

Spotkania profilaktyczne

Rok szkolny 2016/2017

Światowy Dzień AIDS, Dzień walki z AIDS, obchodzony jest 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Zgromadzenie Ogólne ONZ wyraziło swoją troskę w związku ze skalą pandemii, podkreślając znaczenie obchodów tego dnia w swojej rezolucji 43/15 z 1988 roku.

Każdego roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS, którego istotą jest przypomnienie o chorobie wywołanej wirusem HIV oraz o tych, którzy przegrali w tej nierównej walce. Znakiem tego dnia jest czerwona kokardka, która symbolizuje namiętność oraz krew jako dwie z trzech dróg zakażenia wirusem HIV.
Szkolne Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS odbyły się 2 grudnia 2016 r.  W tym dniu nosiliśmy czerwone wstążeczki. Z tej okazji został także przygotowany apel pod hasłem: „Nie bój się, ale bądź rozważny”. Grupa uczniów z klasy 3c pod kierunkiem p. Anny Stemperskiej przygotowała inscenizację przedstawiającą jak można zarazić się wirusem HIV, jak unikać zarażenia oraz jakie problemy mają osoby zarażone. Ponadto przedstawienie miało na celu wzbudzić w nas refleksję i zwrócić uwagę na problem nietolerancji w stosunku do osób chorych na AIDS.

Wspólne spotkanie w sali gimnastycznej zakończyło podsumowanie działań profilaktycznych organizowanych w szkole w ostatnich miesiącach. W konkursie  „Dbam o zdrowie – nie palę” wyróżniono następujących uczniów:

1. Katrin Staszowska i Zuzanna Winkler z kl. II c
2. Weronika Kowalewska i Beata Sadowska z kl. II a
3. Klaudia Romanowska i Wiktoria Perzan z kl. II d
Łukasz Panfil
Organizator
a1 a2 a3

😛

W dniu 30 listopada 2016 r. uczniowie klasy 2b na lekcji biologii spotkali się z ratownikiem medycznym. Pan ratownik przedstawił podstawowe zasad udzielania pierwszej pomocy, które każdy z nas ma obowiązek podjąć, kiedy znajdzie się w takiej sytuacji. Uczniowie praktycznie oceniali stan poszkodowanego, na fantomie wykonywali masaż serca (30 uciśnięć, 2 wdechy). Ponadto uczniowie poznali zasady korzystania z dostępnych w różnych miejscach publicznych automatycznego defibrylatora zewnętrznego w skrócie AED. Jest to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji (defibrylacja jest to zabieg medyczny polegający na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii). AED po uruchomieniu wykorzystuje komunikaty głosowe oraz rysunki w celu instruowania ratownika podczas reanimacji, która składa się z resuscytacji krążeniowo oddechowej i defibrylacji. Kiedy AED wykryje rytm serca wskazany do defibrylacji ładuje się i wydaje ostrzeżenie „nie dotykaj pacjenta, naciśnij przycisk defibrylacji” po wysłuchaniu tego komunikatu ratownik naciska przycisk defibrylacji. Spotkanie było bardzo pouczające, a uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami i wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy. Brawo 2b!

dsc07269 dsc07278

Zdjęcia z wydarzenia

Rok szkolny 2015/2016

Logo czyste  walka z rakiem  onko

W ramach działań profilaktyki onkologicznej realizowanej w Gimnazjum nr 21 w Toruniu, 3 czerwca o godz. 15.15 odbyło się w naszej szkole spotkanie  z dr n.med. Tomaszem Mierzwą – kierownikiem Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy, który wygłosił  wykład na temat:  „Podstawy genetyki chorób nowotworowych”. Spotkanie odbyło się w holu na parterze szkoły i uzupełnione było prezentacją multimedialną. Wzięli w nim udział uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz wszystkie chętne osoby, a także uczestnicy XII edycji finału Wojewódzkiego Konkursu „Znam swój organizm na szóstkę”, który tego dnia odbył się w naszym gimnazjum.

DSC06952 DSC06956 DSC06959

Rok szkolny 2014/2015

W ramach działań profilaktyki onkologicznej realizowanej w naszej szkole, 12 czerwca 2015 r. odbyło się spotkanie z dr. n. med. Tomaszem Mierzwą – kierownikiem Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy, podczas którego wygłosił  on wykład pt. „Zasady profilaktyki onkologicznej w świetle Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. Spotkanie odbyło się w holu na parterze szkoły i uzupełnione było prezentacją multimedialną. Wzięli w nim udział uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz wszystkie chętne osoby, a także uczestnicy finału Wojewódzkiego Konkursu „Znam swój organizm na szóstkę”, który tego dnia odbył się w naszym gimnazjum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdjęcia z wydarzenia