Bezpieczeństwo w Sieci

Korzystając z Internetu bardzo ważne jest, żeby robić to z głową. Jest kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać, np.:

  • Nie podawaj nikomu swoich danych = w Internecie posługuj się tylko nickiem i nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy, czy numer szkoły. Pamiętaj też, że Twoje hasło to Twój sekret. Publikując dane o sobie należy pamiętać, że informacja (zdjęcie, wpis, komentarz) raz umieszczona w Internecie zostaje w nim praktycznie na zawsze.
  • Zgłaszaj innym, gdy coś wyda ci się podejrzane = w sytuacji kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Helpline.org.pl czyli ze specjalistami do spraw bezpieczeństwa w Internecie, dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 100 100.
  • Nie ufaj osobom poznanym w sieci = nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w Sieci. Nie spotykaj się z nikim zbyt pochopnie w prawdziwym świecie. Jeżeli planujesz spotkanie, zawsze poinformuj o tym rodziców.
  • Chroń swój komputer = jeżeli Twój komputer jest podłączony do Internetu, musisz mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy. Powinieneś również zaopatrzyć się w Firewall (tzn. ściana ogniowa). Pamiętaj o aktualizacji wymienionych programów, bo tylko wtedy Twój komputer będzie w pełni zabezpieczony przed atakiem wirusów i hakerów.

STOP cyberprzemocy

Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych.  Pomimo, że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Dlatego pamiętaj!
  • Jeśli chcesz nagrać film lub zrobić komuś zdjęcie, zawsze zapytaj tę osobę o pozwolenie. Nie można nagrywać ani fotografować osób, które sobie tego nie życzą.
  • Nie umieszczaj w sieci zdjęć ani filmików z osobami, które nie wyraziły na to zgody.
  • Jeśli ktoś umieści w Internecie materiał, który Cię obraża lub ośmiesza, zgłoś to natychmiast administratorowi danej strony. Skontaktuj się z Helpline.org.pl – tam uzyskasz fachową pomoc.
  • Jeżeli surfując po sieci, natkniesz się na materiał, który krzywdzi, obraża, ośmiesza kogoś, kogo znasz, nie bądź obojętny. Zgłoś to administratorowi strony oraz Helpline.org.pl.
  • Nie przenoś konfliktów do sieci. Nie umieszczaj w Internecie obraźliwych ani ośmieszających filmików. Możesz nimi wyrządzić komuś prawdziwą krzywdę.
  • Szanuj innych internautów. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.

Nadużywanie internetu

Nadmierne korzystanie z Internetu jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Długie godziny spędzone przed komputerem mogą być dla nas pierwszym sygnałem alarmowym. Jako kryteria wskazujące na pojawienie się problemu przyjmuje się:
– spędzanie przy komputerze coraz więcej czasu kosztem innych zainteresowań;
– zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i szkolnych z powodu aktywności w Internecie;
– pojawianie się konfliktów rodzinnych związanych z Internetem;
– kłamstwa dotyczące czasu spędzanego w Internecie;
– podejmowanie nieudanych prób ograniczenia czasu spędzonego przed komputerem;
– reagowanie rozdrażnieniem lub nawet agresją, gdy korzystanie z komputera jest utrudnione lub niemożliwe.

Patologiczne użytkowanie sieci może szczególnie dotyczyć jednej lub kilku form aktywności online:
– gry internetowe (zwłaszcza te pozwalające na rywalizację online z innymi użytkownikami);
– aktywność na portalach społecznościowych;
– pornografia i cyberseks;
– hazard online.


Ważne strony i telefony

Oto kilka adresów stron internetowych, dzięki którym można poszerzyć informacje dotyczące bezpieczeństwa w Sieci lub uzyskać pomoc, gdy zaczyna dziać się coś niepokojącego. Zachęcamy do korzystania!
Bezpłatne numery dla wszystkich telefonów stacjonarnych i komórkowych:
800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży