↑ Powrót do Sportowe

Fakultet turystyczny

Rok szkolny 2012/2013

Witajcie na ścieżkach rajdów w ramach fakultetu turystycznego  😛 😯 :  🙄

– 22 września 2012 r  I Rajd pieszy ,,Porusz Toruń,, jako akcja rodzinna ,,Neuca dla zdrowia,,Mieszkańcy Torunia nie tylko mieli miło i zdrowo spędzić czas maszerując uliczkami Grodu Kopernika. Najważniejszy był cel charytatywny. Im więcej uczestników tym więcej pieniążków dla oddziału hematologicznego, na leczenie pacjentów zmagających się z białaczką( rak krwi) Przemaszerowaliśmy  z profesjonalnymi kijami do Nordic Walking (otrzymaliśmy od sponsora), wraz z przewodnikiem opowiadającym po drodze o zabytkach Torunia i mieszkańcami Torunia, aż 4 kilometry!! Okolicznościowe koszulki oraz medal otrzymany na mecie, będą  pamiątką z tej imprezy.  Już wiemy, że dzięki udziałowi ok.800 osób, oddział hematologii otrzymał od sponsora 40.000 złotych !!!!!!!!!!!!!  Zdjęcia z wydarzenia.

– 6 października 2012 r XV Rajd pieszo- rowerowy po hasłem,, Październik miesiącem wolnym od uzależnień,,( PTTK, UMT) Nasza szkoła zgłosiła udział na dwóch trasach.Pieszo szła grupa uczniów pod opieką pań A. Czyż i M. Prinz. Grupa fakultetu turystycznego wybrała trasę rowerową pod opieką pań J. Filipowicz, M. Kamińskiej i p. Marzenki Fuhrmann. O 9.30 spotkaliśmy się pod szkołą. W strugach deszczu pojechaliśmy na główna zbiórkę pod Castoramę, gdzie czekali pozostali uczestnicy toruńskich szkół. Pogoda nie sprzyjała, dosłownie lało,  ale dzielnie pokonywaliśmy trasę Toruń – Przysiek, by spotkać się z wszystkimi grupami ( 7) nad Martówką. Całe szczęście, że czekała tam na wszystkich gorąca grochówka, dzięki której się rozgrzaliśmy. Okoliczny znaczek z rajdu będzie nasza pamiątką  :-P. Zdjęcia z wydarzeń – tu i tu.

– 27 października 2012 r Rajd pieszy,, Szlakami Lasu Piwnickiego” Niestety na spotkanie przyszły tylko trzy osoby, więc zmieniliśmy trasę. Poszliśmy bezpośrednio do leśnej szkoły na Barbarce. Było tego dnia wyjątkowo zimno. W leśniczówce wypiliśmy herbatę, którą przynieśliśmy w termosach i zjedliśmy,, przydziałową” drożdżówkę, by nabrać sił. Potem ułożyliśmy krzyżówkę, której  hasłem miała być ,,Leśniczówka”. Spotkaliśmy również grupę koleżanek i kolegów z gimnazjum nr 4. Po wykonaniu zadania wróciliśmy do szkoły. Nogi trochę bolały, ale warto było zrobić taki spacerek od samego rana… Zdjęcia z wydarzenia.

– 8 grudnia 2012 r II Rajd ,, Mikołaj w Schronisku” . W zeszłym roku,  pierwszy raz jako grupa fakultetu turystycznego odwiedziliśmy zwierzaki w naszym toruńskim schronisku. I tym razem po akcjach zbiórki pieniążków w naszej szkole( 4X ,,Serce dla zwierzaka”, Słodki dzień 21XI oraz cześć środków ze wstępu na szkolną andrzejkową dyskotekę), z okrągłą sumą 100 zł mogliśmy wspomóc schronisko. Poszliśmy za zakupy. Wspólnie wybieraliśmy karmę dla psów i kotów, skrupulatnie wszystko podliczając. Obładowani prezentami, poszliśmy do toruńskiego schroniska na Przybyszewskiego. Zostaliśmy mile przyjęci. Zaglądnęliśmy do boksów z psiakami. Przykry obraz. Tyle bezdomnych i porzuconych psów, kotów 😥 . Bardzo potrzebne są nie tylko karma i niepotrzebne już nam koce czy kołdry, ale także wolontariusze, którzy mogli by pomagać pracownikom przy zwierzętach. Jeśli będziecie zainteresowani, zgłoście się do p. Filipowicz. Na koniec nasza grupa otrzymała pisemne podziękowanie. Zdjęcia z wydarzenia.

Rok szkolny 2011/2012

W  roku szkolnym2011/2012 do tej pory, w ramach fakultetu turystycznego odbyły się następujące rajdy:

Pieszy 26 września,, Szlakami mostów toruńskich,,, z wystawą zdjęć na ulicy Mostowej oraz przedstawieniem historii mostów przez przewodnika. Na zdjęciach przedstawiono przeprawy przez Wisłę z czasów wojny, aż po dzisiejszy projekt i wizualizację nowobudowanego mostu przy Placu Daszynskiego. Przewodnik poprowadzil nas Bulwarem nad Wisłą od m.drogowego do kolejowego, przybliżając ich historię. Na zakończenie obejrzeliśmy Panoramę Torunia z wody, płynąc Katarzynką wzdłuż brzegu.Opiekunami tego rajdu była p. J. Kopenchagen, p. J.Filipowicz i p. Marzenka. Zdjęcia z wydarzenia.

− Rowerowy 1 października w ramach kampanii ,,Październik miesiącem wolnym od uzależnień,, pod opieką p. J. Kopenchagen, p. J. Filipowicz i p. M. Guściory, pokonaliśmy 20 km trasę wraz z innymi toruńskimi szkołami. Ruszyliśmy spod szkoły na miejsce zbiórki przy Szosie Bydgoskiej, gdzie dołączały kolejne szkoły. Grupą około 70 osobową ruszyliśmy do Przysieka, Rozgart, Górska, Portu Drzewnego, Błoniami Nadwiślańskimi nad Martówkę, gdzie czekała na nas pyszna grochówka i odznaki za udział w rajdzie. Zdjęcia z wydarzenia.

W tym samym czasie trasę pieszą po toruńskiej Starówce, pokonywała inna ,grupa uczniów naszej szkoły oprowadzana przez wykwalifikowanego przewodnika, pod opieka p. Kamińskiej i p. Wiśniewskiej.

− Kolejny rowerowy pod opieka p. M.Gusciory i p. J. Filipowicz, odbył się 22 października ścieżką dydaktyczną,,Powrót do pierwotnego lasu,, czyli Szosa Chełmińska, Rezerwat ,,Las Piwnicki,, do obserwatorium, Barbarka gdzie zatrzymaliśmy się na dłuższym odpoczynku. Z ciekawostek, rezerwat utworzono w 1956 roku, celem było objęcie ochroną niespotykanych w regionie okazów dębów ( ponad 300 lat) i sosen ( ponad 160 lat).

Wszystkim rajdom dopisywała iście jesienna słoneczna pogoda. Szkoda tylko, że tak mało uczniów naszej szkoły jest zainteresowanych taką forma spędzania wolnego czasu i poznawania pięknych okolic.

5 listopada postanowiliśmy pokonać trasę /na rowerach/ Zamek Bierzgłowski- Barbarka. Pogoda była wspaniała. Świeciło jesienne słonko, humory dopisywały. Skierowaliśmy się na Przysiek, Czarne Błota. Po drodze był przystanek na przekąskę i chwilę odpoczynku. We wsi Zamek Bierzgłowski znajduje się jedna z najstarszych obronnych budowli krzyżackich – gotycki zamek, wzniesiony w latach 12701305 w miejscu wcześniejszego grodu z 1260r. Położony na wysuniętym wzniesieniu pradoliny Wisły zamek składa się z zamku głównego (siedziby komtura), pełniącego funkcje gospodarcze przedzamcza oraz wieży bramnej. Po drugiej wojnie światowej mieścił się tutaj dom opieki społecznej. Od 1992 roku właścicielem zamku jest Diecezja Toruńska, pod opieką której po dziś dzień trwają prace restauratorskie. Zaglądnęliśmy do kapliczki gdzie w każdą niedzielę odbywają się msze św. Po posiłku i sesji zdjęciowej ruszyliśmy w stronę Barbarki zjeżdzając rowerami z wielkiej góry- ale prędkość!! Zdjęcia z wydarzenia.

– Mikołajki tuż, tuż więc 26 listopada ruszyliśmy do Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Toruniu. Każdy z nas miał dla czworonożnych przyjaciół smaczne przekąski. Otrzymaliśmy także pieniążki z SU uzyskane ze sprzedaży słodkich wypieków na terenie szkoły. Zakupiliśmy za nie suchą karmę, kaszę i smakołyki dla kociaków. Obecnie w schronisku jest ponad 360 psów i 80 kotów ! Możemy także pomóc będąc wolontariuszami. 

,, W schronisku znajduje się dużo bezpańskich psów i kotów, które potrzebują naszej pomocy. Pomóc możemy też przygarniając jednego z czworonożnych przyjaciół. Wielu ludzi oddaje swoje pupile, a pracownicy schroniska dają im dom. Postawa tych ludzi jest godna podziwu. Każdy z nas mogłoby również zaoferować swoją pomoc. Dlatrgo zachęcamy wszystkich do odwiedzenia schroniska i adoptowania zwierząt.,,– podsumowały wyjście Klaudia Borowska i Monika Piotrowska z kl. 1c. Zdjęcia z wydarzenia.

,, Poszukiwanie zimy na Barbarce,, –  zimowy rajd pieszy , w którym braliśmy udział miał na celu odnalezienie pani zimy. Nie do pomyślenia: styczeń a śniegu brak ! Wypiliśmy w Leśnej Szkole gorącą herbatkę, wygoniliśmy zimę sprzed kominka aby sypnęła śniegiem i z czerwonymi nosami ruszyliśmy do domu. Zdjęcia z wydarzenia.

,, XLI Rajd Topienia Marzanny,,połączony z konkursem szkolnym na najpiękniejszą Marzannę. Po ukazaniu się listu gończego, klasy na godzinach wychowawczych przystąpiły do prac nad Marzannami. Najpiękniejsza z nich wybrana i oceniona przez jury, wzięła udział w rajdzie organizowanym przez PTTK. W Muzeum Etnograficznym odbył się konkurs. Niestety nasza Panna Marzanna nie znalazła się na podium. Jako uczestnicy otrzymaliśmy za to pyszną drożdzówkę i pamiątkowy znaczek. Mamy nadzieję, że wiosna zawita na dobre:)